۱۰۰ میلیون تومان بده وارد فهرست انتخاباتی شو؛ «دلالان لیست» چه می‌کنند؟

روزنامه فرهیختگان نوشت: به گفته این نامزد انتخابات ۱۰۰میلیون تومان کف هزینه برای وارد شدن به یک لیست است که شاید لیست اصلی هم نباشد.

۱۰۰ میلیون تومان بده وارد فهرست انتخاباتی شو؛ «دلالان لیست» چه می‌کنند؟ کد خبر: 653116 | ۱۴۰۲/۱۲/۱۰ ۰۸:۵۰:۴۳ اعتمادآنلاین |

روزنامه فرهیختگان گزارشی از «دلالان لیست» دارد.

به گزارش فرهیختگان، بخش‌هایی از این مطلب را در ادامه می‌خوانید:

  • برخی افراد در این بازه زمانی در کنار نامزدهای انتخاباتی حضوردارند که سمتشان«لیست‌بندی» است و برای این لیست‌بندی هم شیوه‌های خاص خودشان را دارند. از بی‌خبر گذاشتن نامزدها از اینکه در لیست قرار گرفته‌اند تا دریافت پول برای قرار دادن نامزد در لیست!
  • یکی از نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات مجلس که به صورت مستقل در این رقابت شرکت کرده است می‌گوید: به‌طور کلی ممکن است برخی‌ها سهم حزبی از لیست‌ها داشته باشند، اما متاسفانه بده‌بستان‌های دیگری هم وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها مراوده مالی است. بخشی از مبالغی که برای حضور افراد در لیست‌های ائتلاف هزینه می‌شود، توسط برخی از افراد حقیقی خارج از لیست که منافع‌شان در رای آوردن لیست مذکور تامین می‌شود، پرداخت خواهد شد، اما آن‌طور که من هم پیشنهاد داشتم، برای حضور در چنین لیست‌هایی حداقل باید صد میلیون تومان هزینه کرد.
  • به گفته این نامزد انتخابات ۱۰۰میلیون تومان کف هزینه برای وارد شدن به یک لیست است که شاید لیست اصلی هم نباشد. وی در پاسخ به این سوال که این هزینه صرف چه کاری می‌شود می‌گوید: از طرف لیست‌بندها این هزینه تحت عنوان عکس و چاپ لیست‌های انتخاباتی مطرح می‌شود اما واقعیت این است که این رقم برای این کارها قابل درک نیست.
  • وی یکی دیگر از روش‌های راه یافتن افراد به لیست را «کیف‌کشی» عنوان می‌کند و می‌گوید: برخی گروه‌ها و لیست‌بندها نامزدها را به دورهمی دعوت می‌کنند و بعد با وعده اینکه در لیست قرار بگیرند مدتها از آنها کنار افراد مشهور سیاسی استفاده می‌کنند و به این ترتیب استقلال سیاسی فرد را می‌گیرند.اما بعضی‌ها به خاطر ورود به عرصه سیاست اینها را می‌پذیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *