دیدار معاون رئیس جمهور ویتنام با معاون اول رئیس‌جمهور در حاشیه اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها

دکتر مخبر: اراده دولت ایران گسترش مناسبات همه جانبه بویژه تجاری و اقتصادی با ویتنام است/ وو تی آنه ژوان: تبادل هیئت های عالیرتبه ایران و ویتنام برای رفع موانع تعاملات اقتصادی ضروری است

دیدار معاون رئیس جمهور ویتنام با معاون اول رئیس‌جمهور در حاشیه اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها    کد خبر: 649012 | ۱۴۰۲/۱۰/۳۰ ۲۰:۲۶:۵۲ اعتمادآنلاین |

دکتر مخبر: اراده دولت ایران گسترش مناسبات همه جانبه بویژه تجاری و اقتصادی با ویتنام است/ وو تی آنه ژوان: تبادل هیئت های عالیرتبه ایران و ویتنام برای رفع موانع تعاملات اقتصادی ضروری است

معاون رئیس جمهور ویتنام در صدر هیات عالی رتبه همراه در حاشیه اجلاس سران جنبش عدم تعهد با دکتر محمد مخبر دیدار و در زمینه توسعه همکاری های دو و چندجانبه گفتگو کرد.

دکتر مخبر در این دیدار روابط جمهوری اسلامی ایران و ویتنام را برخوردار از سابقه دیرینه تاریخی عنوان کرد و ضمن مرور توافقات صورت گرفته میان دو کشور در جریان سفر وزیر امنیت عمومی ویتنام به تهران بویژه در بخش های کشاورزی و فنی- مهندسی، گفت: خوشبختانه روابط سیاسی دو کشور از سطح بسیار خوبی برخوردار است اما با سطح روابط اقتصادی تناسبی ندارد و توسعه و ارتقای روابط اقتصادی ایران و ویتنام نیز نیازمند تلاش بیشتر مسئولان دو کشور است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه اراده دولت جمهوری اسلامی ایران گسترش مناسبات همه جانبه بویژه تجاری و اقتصادی با ویتنام است، بر اهمیت فعال سازی بخش خصوصی در توسعه تعاملات اقتصادی دو کشور و رفع موانع پولی و بانکی در این زمینه تاکید کرد.

دکتر مخبر در ادامه پیشنهاد کرد به منظور برداشتن گامهای عملی برای توسعه روابط تجاری ایران و ویتنام کارگروهی مشترک میان دو کشور تشکیل و با اجرای برنامه‌های تدوین شده بویژه فعال کردن بخش خصوصی زمینه افزایش سطح مناسبات اقتصادی میان ایران و ویتنام را فراهم کنند.

معاون اول رئیس ‌جمهور همچنین استفاده از ارزهای ملی دو کشور در تعاملات تجاری را از جمله اقدامات موثر در زمینه توسعه روابط اقتصادی دانست و خواستار برگزاری نشستی مشترک میان روسای بانکهای مرکزی ایران و ویتنام با هدف بررسی راهکارهای اجرایی شدن این مسئله و رفع موانع پولی و بانکی میان دو کشور شد.

دکتر مخبر در بخش دیگری از سخنان خود در این دیدار به جنایات هولناک رژیم صهیونیستی بر علیه مردم مظلوم غزه اشاره کرد و با بیان اینکه ایران و ویتنام هر دو از دشمنی مشترک آسیب دیده اند و امروز نیز به شکل دیگر همان جنایات در غزه از سوی رژیم صهیونیستی در حال تکرار است، بر ضرورت نقش آفرینی بیشتر و بهره گیری از همه امکانات و ظرفیت ها در مجامع بین المللی در جهت توقف این جنایات تاکید کرد.

خانم «وو تی آنه ژوان» معاون رئیس جمهور ویتنام نیز ضمن ابراز خرسندی از دیدار با دکتر مخبر بر ضرورت افزایش تلاشها برای توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی میان دو کشور تاکید کرد و خواستار تبادل هیئت های عالیرتبه ایران و ویتنام در جهت تسهیل و رفع موانع تعاملات و تبادلات اقتصادی شد.

معاون رئیس جمهور ویتنام در ادامه ضمن محکومیت تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، بهره گیری از ظرفیت سازمانهای منطقه ای و بین المللی برای توسعه همکاری های دو جانبه میان ایران و ویتنام را مورد تاکید قرار داد.

«وو تی آنه ژوان» همچنین با بیان اینکه ویتنام بر اصول اولیه جنبش عدم تعهد در تقویت صلح و ثبات در جهان پایبند است، به مشارکت فعال این کشور در زمینه کمک رسانی به مردم مظلوم غزه اشاره کرد و خواستار توقف فوری جنایات رژیم صهیونیستی بر علیه مردم این منطقه شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *