بخشش مرد محکوم به قصاص بعد از 22 سال

مرد محکوم به قصاص بعد از 22 سال از سوی ورثه اولیای دم بخشیده شد اما به دلیل ناتوانی در پرداخت دیه همچنا در زندان است.

بخشش مرد محکوم به قصاص بعد از 22 سال کد خبر: 652854 | ۱۴۰۲/۱۲/۰۸ ۰۸:۱۲:۱۴ اعتمادآنلاین |

مردی که پس از تحمل ۲۲ سال حبس از قصاص نجات یافته است، دست یاری به سوی مردم دراز کرده است تا پس از فراهم شدن بخشی از مبلغ دیه که باید بپرداز از زندان آزاد شود.

به گزارش سایت جنایی، این مرد که در زندان به میانسالی رسیده است از سال 1381 در زندان به سر می‌برد و یک بار هم پای چوبه دار بعد رفت، اما اولیای‌دم پرونده که خواهر و برادر مقتول بودند به او مهلت دادند. پس از آن پسری متهم همچنان بلاتکلیف در زندان بود تا اینکه اولیای‌دم فوت شدند. به این ترتیب تصمیم در مورد قصاص متهم به قتل به وراث برادر و خواهر مقتول سپرده شد. از آنجایی که خواهر فوت شده مقتول فرزندی نداشت، تنها تصمیم گیرندگان در مورد بخشش یا اجرای حکم قصاص متهم به چهار برادرزاده مقتول رسید.

روز دوم اسفند سال ۸۰ ماموران از وقوع قتلی مطلع شدند. به همین دلیل در محل حضور یافتند و با جسد مردی روبرو شدند که نزدیک خودروی پیکانش افتاده بود. تحقیقات حکایت از آن داشت که مقتول مردی 70 ساله و مسافرکش بود. در بازرسی بدنی مقتول مبلغی پول از او کشف شد. به این ترتیب احتمال قتل با انگیزه سرقت تقریبا منتفی شد. در عین حال شاهدانی که در صحنه بودند، گفتند: دیدیم که مقتول در خیابان از ماشین پیاده و با پسر جوانی درگیر شد. پسر جوان در درگیری با چاقو پیرمرد را زد و فرار کرد. نمی‌دانیم کسی که پیرمرد را زد چه کسی بود یا چه نسبتی با مقتول داشت.

پلیس با کمک شاهدان از متهم فراری چهره نگاری کرد، اما تحقیقات بدون بدست آمدن ردی از متهم قاتل ادامه داشت تا اینکه یکسال بعد فردی در تماس با پلیس هویت قاتل پیرمرد را فاش کرد و گفت: همسایه ما چند روز قبل پیش من آمد و در حالی که اوضاع روحی خوبی نداشت، مدعی شد یک سال قبل به طور ناخواسته پیرمردی را کشته و در این مدت عذاب وجدان رهایش نکرده است. او گفت کاش یکی پیدا می‌َشد تا مرا معرفی کند. برای خودم سخت است که پیش پلیس بروم و خودم را معرفی کنم.

ماموران بعد از این تماس، پسر جوان را در خانه خود بازداشت کردند و تطبیق تصویر چهره نگاری شده با متهم فاش کرد او قاتل پیرمرد مسافرکش است.

پسر جوان پس از دستگیری گفت: آن روز مردی مسن جلوی پایم توقف کرد و مدعی شد به ماشینش زده و بدون پرداخت خسارت فرار کرده‌ام، اما من این کار را نکرده بودم به همین خاطر با هم درگیر شدیم. انگار کسی که شبیه من بود به ماشین پیر مورد زده و بدون پرداخت خسارت فرار کرده بود. پیرمرد هم مدت‌ها در محل گشته بود تا طرف را شناسایی کند و پولش را بگیرد. تا اینکه آن روز از بخت بد مرا پیدا کرد و اشتباه گرفت. در دعوا دست به چاقو شدم و پیر مرد را زدم و فرار کردم. بعد هم فهمیدم فوت شده است.

با این اعترافات پرونده پسر جوان برای محاکمه به دادگاه فرستاده و در نهایت به درخواست خواهر و برادر مقتول که اولیای دم بودند حکم قصاص صادر و رای در دیوان عالی کشور تایید شد.

در ادامه روند رسیدگی، پرونده برای اجرا حکم به شعبه دوم احکام دادسرای جنایی تهران ارسال شد. در این مرحله دادیار رحیمی با اولیای‌دم که درخواست قصاص داشتند جلساتی برگزار کرد که فایده نداشت و متهم پای چوبه دار رفت، اما در آخرین لحظات خواهر و برادر مقتول به این محکوم به قصاص مهلت دادند و پس از مدتی نیز هر دو فوت شدند.

خواهر مقتول فرزند نداشت و به همین دلیل سرنوشت قاتل به تصمیم ۴ فرزند برادر مقتول وابسته بود. در نهایت سه نفر از اولیای دم گذشت خود از قصاص را اعلام کردند اما رضایت یا درخواست قصاص فرزند چهارم در پرونده وجود نداشت و تحقیقات برای بدست آوردن آدرس او که به آلمان مهاجرت کرده نیز بی‌فایده بود. بنابراین متهم به قتل پس از 22 سال همچنان بلاتکلیف و محبوس بود تا اینکه به رییس قوه قضاییه نامه نوشت. رییس قوه قضاییه در نیز دستور داد در ازای پرداخت سهم دیه نفر چهارم این محکوم به قصاص پس از ۲۲ سال آزاد شود. با این وجود این متهم همچنان در زندان به سر می‌برد چون با توجه مدت طولانی که در حبس بوده پولی برای پرداخت دیه ندارد. به همین دلیل از مردم کمک خواست تا حس خوب آزادی را به او هدیه دهند و بتواند در سن میانسالی به کمک مردم آزاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *