بخشش دختری که مادرش را کشت

پدربزرگ، مادربزرگ و برادر دختر جوان به دادسرای امور جنایی تهران رفتند و متهم را بخشیدند.

بخشش دختری که مادرش را کشت کد خبر: 614544 | ۱۴۰۲/۰۳/۰۴ ۰۸:۱۳:۰۳ اعتمادآنلاین |

دختر جوانی که چهار سال قبل به خاطر زغال قلیان مادرش را به قتل رسانده بود از سوی اولیای دم بخشیده شد.

به گزارش روزنامه جوان، با اعلام این خبر، تیمی از مأموران پلیس و عوامل آتش‌نشانی برای باز کردن در خانه زن میانسال به محل حادثه رفتند. مأموران پس از تخریب در خانه با پیکر نیمه‌جان و زخمی مادر پروانه روبه‌رو شدند که قادر به صحبت کردن نبود. بدین ترتیب زن میانسال برای درمان به بیمارستان منتقل شد، اما تلاش تیم پزشکی نتیجه‌ای نداد و یک روز بعد زن میانسال به نام فهیمه روی تخت بیمارستان به کام مرگ رفت.

از آنجایی که مرگ فهیمه مشکوک به نظر می‌رسید تیمی از کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی به دستور بازپرس ویژه قتل دادسرای امور جنایی تهران برای بررسی موضوع وارد عمل شدند.

دختر زن فوت شده در نخستین ادعا گفت: «مادرم بیماری اعصاب و روان داشت، به همین دلیل دارو مصرف می‌کرد. روز حادثه من برای خرید از خانه بیرون رفتم و مادرم نیز داروهایش را مصرف کرد و در خانه ماند. وقتی از بازار به خانه برگشتم مادرم در خانه را باز نکرد و بعد از اینکه قفل را تخریب کردیم با پیکر زخمی مادرم روبه‌رو شدیم. من احتمال می‌دهم مادرم بعد از اینکه داروهایش را مصرف کرده، خواب‌آلوده و گیج بود زمین خورده و به کام مرگ رفته است.»

در حالی که پروانه ادعا می‌کرد مرگ مادرش حادثه بوده، پزشکی قانونی اعلام کرد ضربات وارده به سر، بدن و صورت زن فوت شده حادثه نبوده و به صورت عمد از سوی فرد دیگری انجام شده است.

در بررسی‌های بعدی مشخص شد مقتول با دخترش اختلاف داشته و همسایه‌ها هم بار‌ها شاهد درگیری آن‌ها بوده‌اند، به‌طوری‌که پروانه مادرش را حتی تهدید به مرگ هم می‌کرد. بررسی‌های مأموران حکایت از آن داشت یکی از دلایل درگیری‌های دختر و مادر به خاطر ارثیه بوده و پروانه همیشه از مادرش می‌خواسته چند دانگ از خانه را به نام او بزند، اما فهیمه قبول نمی‌کرد.

بدین ترتیب مأموران دختر جوان را به عنوان مظنون به قتل مادرش بازداشت و به اداره پلیس منتقل کردند.

متهم در بازجویی‌های ابتدایی منکر قتل مادرش شد و تلاش کرد با صحنه‌سازی مأموران را فریب دهد، اما وقتی مورد بازجویی فنی قرار گرفت با اظهار پشیمانی به قتل مادرش اعتراف کرد.

وی در توضیح ماجرا گفت: «پدر و مادرم از هم جدا شده بودند و من و برادرم همراه مادرم زندگی می‌کردیم. البته برادرم با پدرم در ارتباط بود و به خانه او هم رفت و آمد داشت. مدتی بود با مادرم اختلاف پیدا کرده بودم. هر بار دعوایمان می‌شد او مرا از خانه بیرون می‌انداخت یا تهدید می‌کرد که مرا به خانه راه نمی‌دهد. چند باری هنگام درگیری چاقو به رویم کشید و مرا زخمی کرد. او ناراحتی اعصاب داشت و خیلی زود عصبانی می‌شد. روز حادثه من می‌خواستم قلیان بکشم، اما مادرم مخالفت کرد و گفت دود قلیان اذیتش می‌کند. به هرحال قلیان را آماده کردم و در حال کشیدن بودم که زغال قلیان روی فرش افتاد. مادرم با دیدن این صحنه عصبانی و با من درگیر شد. آن روز خیلی عصبانی بودم، سر مادرم را گرفتم و چند باری به در و دیوار کوبیدم و بعد رهایش کردم. قصد قتل نداشتم، اما دیدم حالش بد شد و از ترس صحنه‌سازی کردم. بلافاصله به بهانه خرید از خانه بیرون رفتم و دوباره به خانه برگشتم و با اداره پلیس تماس گرفتم، چون می‌خواستم با این صحنه‌سازی مأموران را فریب بدهم، اما در نهایت دستم رو شد و الان هم به شدت پشیمان هستم.»

متهم پس از تحقیقات تکمیلی در شعبه ۱۲ دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه شد. پدربزرگ، مادربزرگ و برادرش برای او درخواست قصاص دادند و قضات دادگاه هم متهم را به جرم قتل عمد مادرش به قصاص محکوم کردند.

رای دادگاه پس از تأیید در یکی از شعبه‌های دیوان عالی کشور برای سیر مراحل اجرای حکم به شعبه سوم اجرای احکام دادسرای امور جنایی تهران فرستاده شد.

در حالی که قاتل در یک قدمی چوبه دار قرار داشت، تیم صلح و سازش دادسرا به سرپرستی قاضی محمد شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران جلساتی را برای جلب رضایت با حضور اولیای دم برگزار کردند. در نهایت تلاش‌های تیم صلح و سازش نتیجه داد و چند روز قبل پدربزرگ، مادربزرگ و برادر متهم به دادسرای امور جنایی تهران آمدند و متهم را بخشیدند. بدین ترتیب دختر جوان به زندگی دوباره بازگشت و به زودی از جنبه عمومی جرم در دادگاه محاکمه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *