افشای راز کلاهبرداری‌‎های میلیاردی 3 هم‌بندی تبهکار

شیادانی که از طریق فروش زمین‌های رها شده دست به کلاهبرداری میلیاردی زده بودند، شناسایی شدند.

افشای راز کلاهبرداری‌‎های میلیاردی 3 هم‌بندی تبهکار کد خبر: 650281 | ۱۴۰۲/۱۱/۱۲ ۰۸:۱۷:۰۰ اعتمادآنلاین |

با دستگیری یک «شاه دزد» در پرونده3 هم‎بندی تبهکار، ماجرای کلاهبرداری‌های میلیاردی از طریق فروش زمین‌های رها شده نیز در حالی فاش شد که مقام قضایی دستورات ویژه‌ای را برای ریشه‌یابی جرایم تبهکاران خوشگذران صادر کرده است.

به گزارش روزنامه خراسان، این پرونده عجیب از مدتی قبل در مشهد زمانی روی میز قاضی شعبه ۲۱۲ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد گشوده شد که دستبردهای سارقان به طبقه اول واحدهای آپارتمانی در مناطق مرفه نشین شهر ،رنگ سریالی به خود گرفت و شکایت‌های متعددی در دادسرای ناحیه ۲ مشهد مطرح شد.

با توجه به حساسیت ماجرا، قاضی «حسین امام وردی» دستورات محرمانه خاصی را برای پیگیری پرونده‌های مذکور صادر کرد و بدین ترتیب گروهی از افسران کارآزموده اداره عملیات ویژه پلیس آگاهی خراسان رضوی ماموریت یافتند تا تحقیقات گسترده‌ای را در این باره آغاز کنند. بررسی‌های میدانی کارآگاهان به سرنخ‌هایی از یک خودروی پژو ۲۰۷ سقف شیشه‌ای رسید که دزدان حرفه‌ای هنگام دستبرد به منازل از آن استفاده می‌کردند اما مهم‎تر از آن تصویر ماتی از یک تبهکار حرفه‌ای به دست آمد که پشت فرمان خودروی مذکور قرار داشت.

بنابراین رصدهای اطلاعاتی کارآگاهان با بهره گیری از تجربیات ارزنده مقام قضایی به بانک اطلاعاتی مجرمان کشید و این گونه یکی از سرکردگان اصلی باند سرقت از واحدهای آپارتمانی در حالی شناسایی شد که تحقیقات نشان می‌داد آن‎ها از طریق تراس منازل وارد اتاق‌های خواب می‌شوند و اشیای باارزش مانند طلا، سکه، دلار، ساعت و گاهی نیز لوازم قابل فروش مانند تلویزیون را به سرقت می‌‌برند.

طولی نکشید که هویت سرکرده باند سرقت به نام «مسعود» شناسایی شد که از مجرمان حرفه‌ای و سابقه دار بود که مدت زیادی از عمرش را پشت میله‌های زندان سپری کرده بود. بنابراین کارآگاهان با کسب دستورات قضایی مخفیگاه این تبهکار معروف را در بولوار هاشمیه مشهد به محاصره درآوردند و او را در حالی به دام انداختند که با انجام جراحی‌های زیبایی چهره خود را کاملا تغییر داده بود.

با اعترافات این متهم ۴۱ ساله بلافاصله عملیات برای دستگیری دو عضو دیگر این باند سرقت زمانی آغاز شد که بررسی‌ها نشان ‌داد دو سارق دیگر از هم‎بندی‌های سرکرده این باند هستند که در زندان با هم آشنا شده‌اند و بعد از آزادی به جرایم تبهکارانه خود ادامه داده اند.

در همین حال هنگامی که افسران پلیس آگاهی برای دستگیری «میلاد» (عضو ۳۳ ساله باند) وارد عمل شدند، او سوار بر یک دستگاه پراید ۱۱۱ به طرف کارآگاهان هجوم برد و با وجود شلیک ۴۵ گلوله از چنگ آنان گریخت؛ اما یک روز بعد وی با ردزنی‌های اطلاعاتی دستگیر شد و خیلی زود سومین عضو باند هم که با پابند الکترونیکی از زندان آزاد شده بود، در عملیات ضربتی کارآگاهان به دام افتاد.

با انتقال سه هم‌بندی تبهکار به دادسرای عمومی و انقلاب مشهد آنان در حالی پای میز عدالت ایستادند که ادامه تحقیقات، از خوشگذرانی سه هم‎بندی سابقه‌دار با پول‌های حاصل از سرقت حکایت داشت.

بررسی‌ها بیانگر آن بود که سرکرده باند با اجاره کردن خودروهای لوکس و گران قیمت به مسافرت می‌رفت و یا با استفاده از آن‎ها به اموال مردم دستبرد می‌زد. همچنین ادامه تحقیقات نشان داد او حتی در جشن تولد برخی از دخترانی که با وی آشنا بوده‎اند، هدایای ۵۰ میلیونی تومانی خریده است و….

در همین حال قاضی امام‎وردی (بازپرس شعبه ۲۱۲ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد) که سطر به سطر اعترافات این تبهکاران خوشگذران را به حافظه سپرده بود در حالی به تناقض‎گویی و داستان سرایی‌های آنان پایان داد که در تنگنای سوالات تخصصی و انحرافی قرار گرفته بودند.

تبهکاران مذکور که دیگر چاره‌ای جز بیان حقیقت نداشتند به هشت فقره سرقت از طبقات اول واحدهای آپارتمانی در جنوب مشهد اعتراف کردند و مدعی شدند که لوازم سرقتی را در سایت‌های واسطه‌گری مانند دیوار فروخته‌اند و با پول حاصل از سرقت به خوشگذرانی پرداخته اند.

تحقیقات موشکافانه در پرونده سه هم‎بندی تبهکار همچنین ردپای یک بنگاه‌دار را نمایان کرد که مبالغی را برای آزادی سرکرده این باند از زندان هزینه کرده بود تا از شاکیان وی رضایت بگیرد.

مطالعه این سطور ظن مقام قضایی را برانگیخت و بی‌درنگ دستورات ویژه‌ای را برای تحقیق نامحسوس صادر کرد. با بررسی‌های کارآگاهان مشخص شد که پای یک «شاه‎دزد» در این پرونده دیده می‌شود بنابراین وی نیز دستگیر شد و بازجویی‌ها در حالی ادامه یافت که سرنخ‌هایی از فروش یک قطعه زمین در منطقه بولوار پیروزی به دست آمد. تحقیقات بیشتر بیانگر آن بود که متهم مذکور قطعه زمین را که مالک آن در خارج از کشور به سر می‌برد با شگرد خاصی با همدستی سرکرده باند سرقت به مبلغ ۱۶ میلیارد تومان فروخته است و در این میان فقط ۲ میلیارد تومان نصیب سرکرده باند شده تا از شاکیان خود رضایت بگیرد.

با رصد‌های اطلاعاتی دقیق‌تر سرنخ‌هایی از افراد دیگر در پرونده ماجراهای سه هم‌بندی تبهکار به دست آمده است و ریشه یابی این ماجراهای عجیب همچنان با راهنمایی‌های قاضی پرونده ادامه دارد.

در همین حال قاضی حسین امام‎وردی با تایید این خبر گفت: مردم اطمینان داشته باشند که دستگاه قضایی با مجرمان حرفه‌ای با قاطعیت برخورد خواهد کرد و این پرونده نیز به طور دقیق زیر ذره بین تحقیقات قرار دارد. وی با بیان این‎که سرقت‌های اعضای این باند در شب به صورت باندی رخ داده است و آن‎ها از تراس واحدهای آپارتمانی وارد منازل شده‌اند به شهروندان توصیه کرد حتماً محل ورودی منازل و پارکینگ‌ها را با حفاظ‌های مراقبتی تجهیز کنند.

وی در پایان با قدردانی از حمایت‌ها و دستورات ویژه دادستان مرکز خراسان رضوی برای ریشه‌یابی جرم و تلاش‌های کارآگاهان پلیس آگاهی افزود: این پرونده خارج از نوبت و به طور ویژه رسیدگی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *