پوتین در موقعیت ناخوشایند عقب‌نشینی است

به گفته ویلیام برنز، مدیر سازمان سیا آمریکا دیگر به عنوان تنها ابرقدرت بلوک ژئوپلتیکی مطرح نبوده و جایگاه ما در صدر میز ژئوپلتیکی دیگر تضمین شده نیست.

پوتین در موقعیت ناخوشایند عقب‌نشینی است کد خبر: 606889 | ۱۴۰۲/۰۱/۲۳ ۲۲:۵۰:۰۵ اعتمادآنلاین |

مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در یک سخنرانی از گفت‌وگوی خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه پیش از شروع جنگ در اوکراین صحبت کرد.

به گزارش ایسنا، به عقیده ویلیام برنز، مدیر سازمان سیا «آمریکا هنوز وضعیت بهتری نسبت به هر یک از رقبا» دارد «اما دیگر به عنوان تنها ابرقدرت بلوک ژئوپلتیکی مطرح نبوده و جایگاه ما در صدر میز ژئوپلتیکی دیگر تضمین شده نیست.»

او هشدار داد، چین در تلاش است تا این میز را اداره کند در حالی که روسیه تحت رهبری ولادیمیر پوتین، انباشته از «بلندپروازی یک قدرت رو به زوال» میخواهد این میز را کاملا در هم بشکند.

وی گفت که قبل از شروع حمله روسیه به اوکراین، به درخواست جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا شخصا با پوتین صحبت داشته است و ادعا کرد، پوتین به سبب این اعتقادش که اوکراین «ضعیف و چند تکه» است و «یک کشور واقعی» نیست، «عملاً در مفروضاتش مرتکب اشتباهی عمیق شده است». به گفته برنز، پوتین «این پیام را به وضوح ابلاغ کرد.»

او ادامه داد، پوتین «اکنون در موقعیت ناخوشایند و غیرعادی عقب نشینی قرار گرفته»، گرچه این رئیس جمهور روسیه هنوز باور دارد که می‌تواند اوکراین و غرب را فرسوده کند. برنز مدعی شد: «او متقاعد شده که اوکراین برای او بیشتر از ما اهمیت دارد، من فکر می‌کنم پوتین حالا در این شرط‌بندی همان قدر اشتباه می‌کند که در مفروضاتش قبل از حمله به اوکراین اشتباه کرد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *