پرداخت وام بانکی به بدهکاران مالیاتی ممنوع شد

بانک مرکزی با ابلاغ بخشنامه‌ای شرایط جدید پرداخت تسهیلات ارزی و یا ریالی به کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی (صاحبان مشاغل) موضوع قانون مالیات های مستقیم را به بانک‌ها ابلاغ کرد.

پرداخت وام بانکی به بدهکاران مالیاتی ممنوع شد کد خبر: 645180 | ۱۴۰۲/۰۹/۲۹ ۱۴:۰۲:۳۲ اعتمادآنلاین |

بانک مرکزی با ابلاغ بخشنامه‌ای شرایط جدید پرداخت تسهیلات ارزی و یا ریالی به کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی (صاحبان مشاغل) موضوع قانون مالیات های مستقیم را به بانک‌ها ابلاغ کرد.

به گزارش تسنیم، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بخشنامه موضوع اصلاح ضوابط اجرایی تبصره 1 ماده 186 قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 1366 و اصلاحیه‌های بعدی آن را طی نامه شماره 02/234920 مورخ 1402/09/27 توسط مدیریت‌کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی اداره مطالعات و مقررات بانکی این بانک ابلاغ کرد.

برهمین اساس و طبق ماده یک بخشنامه ابلاغی بانک مرکزی، اعطای هرگونه تسهیلات ارزی و یا ریالی، توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی که از این پس به‌اختصار مؤسسه اعتباری نامیده می‌شوند، به کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی (صاحبان مشاغل) موضوع قانون مالیات‌های مستقیم، برای اشخاص حقوقی از 65 درصد سقف نصاب معاملات متوسط ماده 3 قانون برگزاری مناقصات، مصوب سال 1383 و بالاتر و برای اشخاص حقیقی از 35 درصد سقف نصاب مذکور و بالاتر، ظرف مدت یک سال شمسی (از ابتدای فروردین ماه تا پایان اسفندماه) مشمول مقررات تبصره یک ماده 186 قانون مذکور می‌باشد.

البته این بخشنامه تأکید دارد که اشخاص حقیقی (صاحبان مشاغل) که طی سال جاری، تسهیلات ارزی و یا ریالی کمتر از پنج میلیارد و هفتاد و پنج میلیون (5.075.000.000) ریال و اشخاص حقوقی که طی سال جاری، تسهیلات ارزی و یا ریالی کمتر از نه میلیارد و چهارصد و بیست و پنج میلیون (9.425.000.000) ریال دریافت نمایند، مشمول مقررات تبصره یک ماده 186 قانون مالیات‌های مستقیم نمی‌باشند.

تبصره 1 ماده 186 قانون مالیات‌های مستقیم (اصلاحی 1380/11/27) به‌شرح زیر است:

اعطای تسهیلات بانکی به اشخاص حقوقی و همچنین صاحبان مشاغل از طرف بانکها و سایر مؤسسات اعتباری منوط به اخذ گواهی‌های ‌ذیل خواهد بود:

1 ـ گواهی پرداخت یا ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی قطعی‌شده.

2 ـ گواهی اداره امور مالیاتی مربوط مبنی بر وصول نسخه‌ای از صورتهای مالی ارائه‌شده به بانکها و سایر مؤسسات اعتباری.

‌ضوابط اجرائی این تبصره توسط سازمان امور مالیاتی کشور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین و ابلاغ خواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *