پاسخ حسن روحانی به ادعای نامزدهای اصولگرا درباره واکسن؛ آن‌ها که وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن دادند باید پاسخگو باشند/ واکسن را ما وارد کردیم دولت سیزدهم تزریق کرد

حسن روحانی به ادعای برخی از کاندید ها در یکی از مناظره‌های انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم، پاسخ داد.

پاسخ حسن روحانی به ادعای نامزدهای اصولگرا درباره واکسن؛ آن‌ها که وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن دادند باید پاسخگو باشند/ واکسن را ما وارد کردیم دولت سیزدهم تزریق کرد کد خبر: 664702 | ۱۴۰۳/۰۴/۰۵ ۱۵:۵۴:۳۸ اعتمادآنلاین |

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، با انتشار ویدیویی، در پاسخ به ادعای برخی از کاندیداهایی که در یکی از مناظره‌های انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم گفته بودند در دولت قبل «۴ عدد واکسن نمی‌توانستیم بیاوریم»، «تا وقتی در داخل واکسن تولید نکردند، واکسن خارجی به ما ندادند»، «دکتر روحانی گفته نمی‌گذارند واکسن کرونا وارد کنند» گفت: تابستان سال ۹۹ بحث واکسن کرونا مطرح شد. معمولاً تصور این بود که ساخت واکسن دو سال زمان می‌خواهد و بنابراین واکسنی که در تابستان ۹۹ تولید می‌شود (یعنی ۶ ماه پس از ورود کرونا به کشور) معلوم است که این واکسن استانداردهای اصلی را ندارد. کشورهایی بودند که می‌گفتند به شما واکسن می‌دهیم و تزریق آن را در ایران انجام دهید، یعنی آنجا هنوز تست بالینی انجام نشده بود.

وی ادامه داد: گفتند در ایران تست بالینی شود. در اینجا بحث کردیم، من با همه مسئولین از رده بالا تا پائین بحث کردم، در ستاد ملی مقابله با کرونا بحث کردیم، همه مخالفت کردند. ما می‌توانستیم در تیرماه سال ۹۹ از چین واکسن وارد کنیم. همانطور که بعضی از کشورهای دیگر مثل امارات و ترکیه وارد کردند. منتهی تست بالینی را در کشور ترکیه و امارات انجام دادند. دولت چین حاضر نبود قبول کند اگر مرگ‌ومیری اتفاق بیافتد مسئول است. این را هم نمی‌پذیرفت، در همان قراردادها هم قبول نمی‌کرد. ما در ستاد ملی کرونا و جاهای دیگر بحث کردیم. حتی آن زمان یکی از مسئولین در مصاحبه‌ای گفت ما مردم خودمان را موش آزمایشگاهی نمی‌کنیم. به هرحال این قبول نشد.

روحانی تاکید کرد: نامه‌ای نوشتم در سال ۹۹ به وزارت بهداشت و درمان و صراحتاً گفتم در هر کشوری که شما مطمئن شدید واکسن مورد اعتماد وجود دارد بلافاصله درخواست خرید دهید. اما در عین حال ما از شهریور شروع به مذاکره با کشورهای مختلف کردیم و توانستیم در دی‌ماه با روسیه با شرکت اسپوتنیک به توافق برسیم و واکسن در بهمن سال ۹۹ وارد کشور شد. کادر درمان ما این واکسن را در بهمن ۹۹ دریافت کرد که بیشتر آن اسپوتنیک بود و از روسیه آوردیم. در اسفند سینوفارم آوردیم. ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن با کواکس قرارداد بستیم. مسائل مالی و گرفتاری‌هایی که داشت همه را حل کردیم.

وی در ادامه گفت: آقایی ادعا می‌کند رئیس‌جمهور دولت دوازدهم گفته نمی‌گذارند ما واکسن وارد کنیم و وارد نکردیم، من کی گفتم نمی‌گذارند؟ این دروغ شاخدار است. آخر تو چطور می‌خواهی رئیس‌جمهور باشی که این دروغ را داری به مردم می‌گویی؟ در ستاد ملی کرونا گفتم عده‌ای مخالف واردات واکسن هستند ولی ما زیر بار نمی‌رویم، ما واکسن وارد می‌کنیم. عده‌ای می‌گویند حتماً باید در داخل تولید کنیم. ما زیر بار این هم نمی‌رویم. در داخل به همه کمک می‌کنیم اما معطل آن‌ها نمی‌مانیم. فلذا واکسن خریداری و در ماه بهمن و اسفند وارد شد. تزریقات شروع شد.

وی تاکید کرد: در دو نوبت هر یک ۳۰ میلیون، مجموعاً ۶۰ میلیون دوز با سینوفارم قرارداد بستیم که حدود ۱۹ میلیون دوز آن را وارد و تزریق کردیم. با کشورهای مختلف قرارداد بستیم. با بهارات در هند قرارداد بستیم، مقداری آمد، قوه قضائیه آنجا مانع شد. درباره واکسن‌های اروپایی دیگر، مدت‌ها بحث بود که آسترازنیکا که ما نباید از انگلیس بخریم، از کشور دیگری می‌توانیم بخریم یا نه؟ به هرحال ما این مجوز را گرفتیم. از کشورهای دیگر اروپایی غیر از انگلیس آسترازنیکا را وارد کردیم. با کوبا قرارداد بستیم. مجموعاً قرارداد قطعی ۱۲۰ میلیون دوز واکسن بسته شد. از این ۱۲۰ میلیون دوز واکسن تعداد زیادی، بیش از ۳۰ میلیون دوز واکسن، وارد و تا آخر دولت تزریق شد.

روحانی گفت: البته آن‌هایی که در داخل قول داده بودند که ۵۰ میلیون دوز واکسن تا مرداد و شهریور به ما بدهند، مصاحبه‌های آن‌ها الان وجود دارد، با کمک‌هایی که ما کردیم تا بتوانند واکسن بسازند، تا آخر دولت حدود یک میلیون دوز واکسن توانستند بدهند. ما برویم یقه آن‌ها را بگیریم. البته ما که تحت تأثیر آن‌ها قرار نگرفتیم، رفتیم از هرجا شد واکسن خریدیم و آوردیم.

وی ادامه داد: حالا یک کاندیدایی می‌آید در تلویزیون، روبه‌روی مردم می‌گوید دولت دوازدهم قدرت نداشت ۴ دانه واکسن بیاورد! دولت دوازدهم که حدود ۳۰ میلیون دوز واکسن آورده، تزریق کرده، ۶۰ میلیون دوز فقط با یک کشور، چین، قرارداد بسته است. ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز با کواکس قرارداد بسته است. ۶۰ میلیون دوز با روسیه برای اسپوتنیک قرارداد بسته بودیم، البته آن‌ها نتوانستند به ما بدهند. ۱۰ میلیون دوز با هند قرارداد بستیم، البته نتوانستند به ما بدهند. اگر بخواهیم قراردادها و بحث‌ها را حساب کنیم ما برای حدود ۲۰۰ میلیون دوز واکسن مذاکره و تفاهم کردیم. تمام واکسن‌هایی که در مرداد و شهریور و مهر وارد شد، آن‌هایی بود که ما خریده بودیم، معامله کرده بودیم، قراردادش امضا شده بود، پولش را داده بودیم و به تدریج آمد.

روحانی در پایان تاکید کرد: البته در تیرماه چون موج پنجم کرونا که بسیار خطرناک بود پیش آمد و همه کشورها را گرفتار کرد، چین نتوانست طبق قرارداد به ما سینوفارم دهد و آقای شی جین پینگ در تلفن از من به نحوی عذرخواهی کرد و گفت ما در داخل کشور خودمان گرفتاریم، به محض اینکه مقداری تخفیف پیدا کند، بلافاصله ما دومرتبه واکسن‌ها را برای شما می‌فرستیم. به دروغ به مردم می‌گویند واکسن نیامد و نبود. من آن زمان در دولت دوازدهم گفتم برای واکسن همه کار کردیم، تزریق آن را گذاشتیم برای دولت سیزدهم و دقیقاً این بود و غیر از این هر کس بگوید دروغ گفته است، این واقعیت داستان است. همه چیز آماده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *