نقشه سارقان برای دزدی از کاروان چینی‌ها نقش بر آب شد

اعضای باندی که از دو تبعه کشور چین در نمایشگاه بین‌المللی تهران سرقت کرده بودند به دام افتادند.

نقشه سارقان برای دزدی از کاروان چینی‌ها نقش بر آب شد کد خبر: 653225 | ۱۴۰۲/۱۲/۱۱ ۲۱:۳۰:۲۴ اعتمادآنلاین |

اعضای باندی که از دو تبعه چینی در نمایشگاه بین‌المللی دزدی کرده بودند، در اعترافات‌شان گفتند قصد داشتند با دستبرد زدن به کاروان خارجی‌ها مبلغ کلانی به دست بیاورند.

به گزارش اعتمادآنلاین، در پرونده این گروه که خودشان مدعی‌اند سرقت‌هایشان را تازه شروع کرده‌اند، زمانی ماموران به کشف حقیقت نزدیک شدند که یازدهم بهمن امسال آنها به کاروان چینی‌ها دستبرد زدند. این افراد به یک گروه که تبعه چین بودند حمله کردند و گوشی، مدارک و دلارهای آنها را قاپیدند. پس از آن موضوع سرقت به ماموران پلیس پایتخت گزارش و با شروع تحقیقات مشخص شد افرادی که هدف دستبرد قرار گرفته‌اند گروهی از کارگزاران و هیات همراه یک شرکت چینی هستند که برای بازدید به نمایشگاه بین‌المللی تهران رفته بودند. این افراد بعد از بازدید از نمایشگاه، هنگام خروج از آنجا و قبل از بازگشت به محل اقامت‌شان، یکی‌یکی سوار اتوبوس شدند و برخی از آنها هم در همان حوالی مشغول تماشا و عکاسی بودند تا همه اعضا جمع شوند و به محل اقامت خود برگردند.

در این بین دو نفر از اعضای تیم چینی که یک زن و یک مرد جوان بودند کنار اتوبوس ایستاده بودند و زن جوان قصد داشت عکس سلفی بگیرد که همان موقع دو نفر که سوار موتورسیکلت بودند به آنها نزدیک شدند و گوشی و کیف‌های هر دو تبعه چین را قاپیدند و پس از هل دادن طعمه‌هایشان از محل فرار کردند.

در تحقیقات پلیسی مشخص شد زن جوان بر اثر هل دادن سارقان، زمین خورده و مصدوم شده است. این زن توضیح داد با داد و فریادهای او بقیه متوجه ماجرا شدند و دو سارق همراه دو نفر دیگر که سوار بر یک موتورسیکلت اسکورت‌شان می‌کردند، فرار کردند.

در ادامه تحقیقات مشخص شد سارقان هنگام فرار از صحنه جرم در ترافیک عصرگاهی اطراف نمایشگاه با پنج خودرو برخورد کردند که خسارتی به آن خوردروها وارد شده و سرانجام با توجه به حجم ترافیک و نوع رانندگی زمین می‌خورند. به همین دلیل مجبور می‌شوند موتور را جا بگذارند و با برداشتن اموال سرقتی از جمله اسناد و مدارک کاری و هویتی، گوشی‌ها و 400 دلار دو تبعه چینی متواری شوند.

ماموران از روی پلاک موتورسیکلت جامانده، هویت مالک آن را به دست آوردند و فهمیدند او کارگری است که در نمایشگاه بین‌المللی کار می‌کرده؛ اما پس از آن سرقت، دیگر به محل کار خود بازنگشته است. از این رو تحت تعقیب قرار گرفت تا اینکه این متهم فراری چند روز قبل بازداشت شد.

مالک موتورسیکلت در تحقیقات اولیه به جرم خود اعتراف نمی‌کرد، اما زمانی که متوجه شد کاملاً از سوی پلیس شناسایی شده است و مداک غیرقابل انکاری علیه‌اش وجود دارد، گفت یکی از دوستانش که سابقه‌دار است از او خواست با هم به سرقت بروند.

ماموران با این اعترافات، به تحقیق درباره عضو سابقه‌دار باند پرداختند و پی بردند او در زمینه سرقت، زورگیری، کیف‌قاپی و گوشی‌قاپی سوابقی دارد. با مدارکی که از اعتراف متهم اول به دست آمده بود متهم دوم و بعد از آن دو سارق دیگر دستگیر شدند.

سردسته باند در اعترافاتش گفت: مدتی برای سرقت، زورگیری و کیف‌قاپی به زندان افتادم. یک سال قبل با پایان محکومیت سه‌ساله‌ام و رد مال آزاد شدم؛ اما دوباره سرقت گوشی و کیف را شروع کردم. وقتی متوجه شدم دوستم در نمایشگاه کار می‌کند و افراد خارجی به آنجا رفت‌وآمد دارند،‌ به سرم زد برای سرقت به نمایشگاه بین‌المللی برویم، چون می‌توانستیم اموال بیشتری سرقت کنیم. روزی که ماجرای تصادف و فرار ما اتفاق افتاد اولین باری بود که به نمایشگاه می‌رفتیم، اما برخلاف انتظارمان، فقط توانستیم اموال دو نفر خارجی را سرقت کنیم. البته بعد از آن هم چند مورد دیگر گوشی‌قاپی انجام دادیم.

با این اعترافات مصطفی تقی‌زاده بازپرس شعبه پنجم دادسرای ناحیه 34 تهران که رسیدگی این پرونده را بر عهده دارد، دستور بازرسی از مخفیگاه سارقان را صادر کرد که علاوه بر کشف مقادیری از اموال مسروقه، اموال سرقتی دو چینی نیز کشف شد و به‌زودی تحویل صاحبانش خواهد شد. در حال حاضر نیز تحقیقات از متهمان ادامه دارد تا دیگر جرائم احتمالی این سارقان کشف شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *