موج پنهان انتخابات چه خواهد کرد؟

ابوالفضل فاتح معتقد است: نابرابربری های انتخابات اظهر من الشمس است. این لشکر کشی صاحب منصبان در برابر حاشیه نشینان سیاست و این ترکیب چند نفر به یک نفر، بیگانگی با مفهوم انتخابات و بیگانگی با قسط و عدالت است.

موج پنهان انتخابات چه خواهد کرد؟ کد خبر: 664977 | ۱۴۰۳/۰۴/۰۷ ۲۱:۰۸:۳۶ اعتمادآنلاین |

دکترابوالفضل فاتح فعال سیاسی وروزنامه نگار نوشت: از شاخصه های این انتخابات، موج پنهانی است، که در نظرسنجی ها غائب است و اطلاع چندانی از ابعاد آن وجود ندارد. پس از قهر عظیم اکثریت مردم در سه انتخابات به ویژه انتخابات ۴۲ درصدی با پیام های خاص خود، اینک جامعه به دلیل برخورداری نسبی از «امکان انتخاب»، رویکرد متکثرتری برگزیده ست.

دامنه ی موج پنهان؛

نابرابربری های انتخابات اظهر من الشمس است. این لشکر کشی صاحب منصبان در برابر حاشیه نشینان سیاست و این ترکیب چند نفر به یک نفر، بیگانگی با مفهوم انتخابات و بیگانگی با قسط و عدالت است. اما چنان که می دانیم شیوه ی پاسخ به این نابرابری ها و لشکرکشی ها در جامعه پیچیده ی ایران در هر زمان متفاوت است.

در انتخابات جاری، شواهد و نظر سنجی ها همچنان بازه ی ۴۸ تا ۵۸ درصد مشارکت و نقطه ی میانی ۵۳ تا ۵۴ درصد را تایید می کنند که متوسط ۱۲ تا ۱۳ درصد فراتر از مجلس است. دقت نظرسنجی ها چگونه بوده و آیا ابعاد موج پنهان یکی دو روز آخر، از این بازه فراتر خواهد بود؟ باید تا فردا صبر کرد. تجربه نشان داده است که احتمال ۵ تا ۱۰ درصد موج پنهان روز آخر به نفع یک کاندیدا وجود دارد که تعیین کننده خواهد بود. این موج می تواند از تغییر نظر همانها که رای می دهند و در نظرسنجی ها لحاظ شده اند و افراد جدیدی که در نظرسنجی ها دیده نشده اند، شکل بگیرد.

استراتژی «هر همراه، دو رای»؛

با توجه به شاکله ی انتخابات این موج پنهان، هرچه باشد، در جهت کمپین آقای پزشکیان خواهد بود که با استراتژی «هر شهروند دو رای»، بخشی از مرددین را قانع ساخته اند، اما تقویت این موج از کف به سقف نیازمند اهتمام به اکسیر این استراتژی است.

جامعه سه ضلعی؛

با هر نتیجه ی انتخابات، با جامعه ای سه ضلعی مواجه خواهیم بود (آنان که رای تاییدی می دهند، آنان که رای نمی دهند و آنان که رای اصلاحی می دهند) و اندازه ی ضلع سوم را موج پنهان تعیین خواهد کرد. رای دادن و رای ندادن مردم، قرار گرفتن در آرایش این اضلاع سه گانه است و نمی توان آن را به نام های خاصی مصادره کرد. ویژگی جامعه سه ضلعی آن است که بعد بیشتری یافته و تا حدی از فضای قطبی عبور خواهد کرد. در چنین جوامعی برای حل مسائل راه حل های بینابینی بیشتری وجود خواهد داشت. در اینباره پس از انتخابات بیشتر خواهم نوشت، ان شاء الله.

والسلام

ابوالفضل فاتح

هفتم تیرماه ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *