مجری صداوسیما و نایب‌رییس جدید زنان فدراسیون دوومیدانی: مدیر تشریفاتی نیستم/ لازم باشد در تلویزیون از رئیس فدراسیون هم انتقاد می کنم!

نایب رئیس جدید زنان فدراسیون دوومیدانی می گوید پیش از این از 5 فدراسیون پیشنهاد همکاری داشته اما نپذیرفته است.

مجری صداوسیما و نایب‌رییس جدید زنان فدراسیون دوومیدانی: مدیر تشریفاتی نیستم/ لازم باشد در تلویزیون از رئیس فدراسیون هم انتقاد می کنم! کد خبر: 649618 | ۱۴۰۲/۱۱/۰۷ ۰۰:۲۵:۵۲ اعتمادآنلاین |

انتخاب زهرا محمودوند مجری صداوسیما در حوزه ورزش به عنوان سرپرست نایب‌رییسی زنان فدراسیون دوومیدانی خیلی سروصدا کرد.

به گزارش روزنامه اعتماد، به هر حال اینکه یک مجری صداوسیما در فدراسیون ورزشی سمت گرفته همه را کنجکاو می‌کند. نظرات موافق و مخالف در مورد این مساله تا همین امروز ادامه داشته. خیلی‌ها این انتخاب را به فال نیک گرفتند و برخی معتقد بودند رییس فدراسیون دوومیدانی انتخاب درستی نداشته. ما با خود زهرا محمودوند دقایقی به گفت‌وگو نشستیم تا از چگونگی حضور او در فدراسیون دوومیدانی، احتمال تداخل کارش در صداوسیما با فدراسیون و برنامه‌هایش بپرسیم.

‌از پیشنهادی که به شما شد و آن را پذیرفتید برای ما بگویید.

من سال‌هاست که در رسانه در حوزه ورزش زنان فعال هستم و این باعث شده که با خیلی از ورزشکاران و مربیان یا روسای فدراسیون‌های مختلف در ارتباط باشم. قبل از این هم 5 فدراسیون دیگر به من پیشنهاد داده بودند برای نایب‌رییسی زنان. ولی هیچ‌وقت فکر نکردم که این کاری است که من می‌توانم وارد شوم. این‌بار چون دوومیدانی بود به آن فکر کردم. مشورت‌هایی هم کردم و درنهایت چون دوومیدانی بود، پذیرفتم.

‌قبلش صحبت کرده بودید؟ از شما برنامه گرفتند؟

بله. خیلی صحبت شد. چندین جلسه نشست داشتیم هم با مسوولان فدراسیون هم با افراد دیگری که در دوومیدانی فعال هستند. باتوجه به خلأهایی که وجود دارد مخصوصا در حوزه بانوان به این نتیجه رسیدیم که راهکارهایی که پیشنهاد می‌شود اجرایی و شدنی هستند. البته این راهکارها مشمول گذر زمان هم می‌شود. در کوتاه‌مدت به نتیجه نمی‌رسد، ولی بله! صحبت کردیم و درنهایت جمع‌بندی صحبت‌ها بود که به این نتیجه رسیدیم که شاید بشود یک حضور موثری در فدراسیون داشته باشم.

‌آیا شما سابقه ورزشی هم دارید؟ یا فقط در حوزه رسانه فعال بوده‌اید؟

من خودم چند سال پیش در دوومیدانی فعال بودم و چند تا مقام قهرمانی کشور هم دارم. در حوزه داوری هم مدرک داوری دوومیدانی دارم و البته مدرک مربیگری چند رشته ورزشی هم دارم. همیشه در فضای ورزش بودم. ولی به صورت قهرمانی و ورزشی فقط در دوومیدانی بودم. من همین الان فوتسال بازی می‌کنم ولی خارج از فضای قهرمانی و حرفه‌ای است. ولی دوومیدانی سال‌ها پیش کار کردم.

‌عمده انتقادی که به انتخاب شما وارد می‌شود تداخل کارتان در صداوسیما با فدراسیون است.

اغلب همکاران رسانه‌ای می‌دانند کار کردن در صداوسیما یک فضای پاره وقت است. در این سیستم شما ساعت کاری مشخص نداری و میزانش زیاد نیست. ضمن اینکه من فعالیتم را در رادیو ورزش به‌شدت کم کردم که بتوانم متمرکز روی دوومیدانی باشم و آنچه در سیما انجام می‌دهم مدت زمان کمی دارد و تداخلی ندارد. در همین چند روز حضور من در فدراسیون بیشتر زمانم در فدراسیون بودم و پیگیر کارهای دوومیدانی دختران بودم. ولی سازمان آن‌قدری وقت از من نمی‌گیرد. رادیو ورزش هم حضورم راکمرنگ کردم که تمرکز کنم روی دوومیدانی.

‌ممکن است از این به بعد برای دوومیدانی پارتی‌بازی کنید در تلویزیون و اخبار این رشته را ویژه‌تر پوشش بدهید؟

نه! هیچ‌وقت این اتفاق طبیعتا نمی‌افتد. اگر هم می‌خواست این اتفاق بیفتد پیش از این می‌افتاد برای رشته‌های دیگر. تا حالا نشده که خارج از قاعده به یک رشته بپردازم. کلا توی رسانه‌ام که هستم در این همه سال معیارم اخلاق محوری بوده و قطعا از این به بعد هم خواهد بود. وقتی در رسانه‌ هستم دوومیدانی را فراموش می‌کنم و وقتی در فدراسیونم رسانه را فراموش می‌کنم.

‌امکان دارد از رییس فدراسیون دوومیدانی روی آنتن زنده انتقاد کنید؟

اگر موضوعی قابل انتقاد باشد بله!

‌مشکلات زنان در حوزه دوومیدانی چیست؟

من الان در دوره سرپرستی هستم. دوره سرپرستی به شکلی است که هم مدت زمان کافی برای انجام یک کار خاص ندارد، چون دو ماه است و هم اینکه تازه وارد هستم در فضا و باید بیشتر ارزیابی کنم در دوره سرپرستی. باید مشکلات واقعی و مشکلاتی که بعدا برای‌شان برنامه‌ریزی کرد و به صورت کوتاه یا بلند یا میان مدت بشود این مشکلات را حل کرد. پس در دوره سرپرستی تمرکزم روی این هست که مشکلات و خلأها را پیدا کنم. خانم بهزادی هم زحمت کشیدند و باید زحمت‌ها بررسی شوند. باید دید کجا ادامه بدهیم و کجا مغفول مانده تا به آن توجه کنیم. دوومیدانی مثل بقیه رشته‌ها است. یک‌سری از مشکلاتی که ورزش زنان دارد نیاز دارد به سیاست‌گذاری‌های کلان. احتیاج دارد از منظر بزرگ‌تری به آن نگاه شود و مورد بررسی قرار بگیرد. دوومیدانی هم دارد از نبود یک‌سری سیاست‌ها و بودن یک‌سری سیاست‌ها رنج می‌‌برد. باید اینها در فضای دیگری بررسی شود و برایش راهکار درست شود. در حوزه خود دوومیدانی دختران ما به واسطه وسعت جغرافیایی و تنوع‌های قومیتی که در ایران داریم خیلی فرصت هست واقعا یک استعدادیابی خوب صورت بگیرد. این برمی‌گردد به تیمی که قرار است در فدراسیون مستقر شود. مدیران فدراسیون به‌ شدت متمرکز هستند روی برگزاری درست. باید روی تنوع قومیتی یک توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

‌آیا در این مدت با زیرمجموعه‌های فدراسیون و هیات‌ها در تماس بوده‌اید؟

در همین مدت خیلی از استان‌ها و هیات‌ها تماس گرفتند و از مشکلات‌شان می‌گویند. از نبود مربی خیلی صحبت می‌شود. این معضل وجود دارد. حمیده اسماعیل‌نژاد ملی‌پوش کشورمان که شانس المپیک شدن هم دارد، در شهر خودش تمرین می‌کند. ما باید شرایطی فراهم کنیم او در شهر خودش دارای یک مربی در حد و اندازه المپیک باشد نه اینکه مربی فعلی او بد باشد. بحثم این است وقتی توقع داریم باید امکانات را براساس توقع ایجاد کنیم. یکی از این امکانات حضور مربی‌هاست. در حوزه زنان به‌شدت خلأ این مساله احساس می‌شود. باید در برنامه‌های بلندمدت فدراسیون باشد که مربیان آموزش‌دیده هستند در کلاس‌های بین‌المللی شرکت کنند. ما خیلی تنوع ماده در دوومیدانی داریم. توی همه ماده‌ها ما باید چند تا مربی سرشناس و کاربلد داشته باشیم. این جزو اولویت‌هاست.

‌یکی از معضلات ورزش زنان در ایران دیده نشدن است. شما که یک چهره رسانه‌ای هستید از این منظر می‌توانید به دختران ورزشکار کمک کنید؟

توی حوزه ورزش در تمام دنیا وضعیت آقایان با خانم‌ها متفاوت است. از بحث‌های مالی گرفته تا جایگاهی. حتی شهرت و پرداختن و رسانه‌ها. آن اندازه‌ای که رسانه‌های جهان به مسی و رونالدو می‌پردازند به ستاره زن فوتبالیست نمی‌پردازند. این واقعیت است در همه جهان. مثل فاصله فوتبال با بقیه رشته‌هاست. کلا رسانه به دلایل مختلف به آقایان می‌پردازد تا به خانم‌ها. در کشور ما این بیشتر است. این اتفاقی که در همه دنیاست در کشور ما بیشتر است. مردان بیشتر دیده و مطرح می‌شوند. یکی از دلایلی که در نشست‌های پیش از انتخاب من برای این مسوولیت مطرح شد حضور من در رسانه بود که باید نقطه اشتراک را پیدا کنیم. دختران ما این حق را دارند که دیده شوند. من حرف شما را قبول دارم. شاید از نظر مدالی و حرفه‌ای و قهرمانی اگر بیاییم مقایسه کنیم یک ورزشکار آقا را با خانم، آقا بیشتر دیده شده و به او پرداخته شده. در حوزه زنان این یک مقداری کمرنگ‌تر بوده است. سال‌ها سعی کردم در حوزه زنان فعال باشم اما واقعا کفایت نمی‌کند اما این یک فرصت است و من تلاشم را می‌کنم تا برای همه دختران ورزشکار مخصوصا دوومیدانی که بیشتر از بقیه رشته‌ها با آنها سروکار خواهم داشت فرصت جهت بیشتر دیده شدن آنها فراهم شود، چراکه مستحقش هستند.

‌نکته پایانی؟

ما اگر از تغییرات صحبت می‌کنیم باید نگاه بلندمدت داشته باشیم. اگر من محمودوند امروز وارد شدم قرار نیست دو ماه دیگر عملکرد من بررسی شود. طبیعتا باید به آن زمان بخورد. بعد اینکه وقتی نیروی جوان وارد یک فضا می‌شود باید تغییرات را ببینیم. من با وعده داشتن اختیار در حوزه زنان وارد این فضا شدم. باید در گذر زمان ببینم چقدر این اختیار واقعی است. متاسفانه در اغلب فضاهای ورزشی بانوان ما بیشتر حضورشان حالت تشریفاتی دارد. در اغلب فدراسیون‌ها نایب‌رییس زنان حق امضا ندارد و ممکن است عضو هیات رییسه نباشد و خیلی از مواردی که اختیار رااز او می‌گیرد. اما خوشبختانه با این وعده که اختیار خواهم داشت وارد شدم و امیدوارم در ادامه بماند.

‌شما نمی‌خواهید نایب‌رییس تشریفاتی باشید؟

امیدوارم نباشم. این قول را گرفتم نباشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *