غیبت یک چهارم نمایندگان مجلس در روز رای‌گیری لایحه بودجه؛ ۶۸ نماینده چرا غیبت کردند؟

روزنامه فرهیختگان نوشت: در روز رای‌گیری (کلیات لایحه بودجه) در صحن علنی مجلس نزدیک به 68 نفر از نمایندگان غایب بودند، آن هم در روزی که بعد از حواشی‌ زیاد قرار است کلیات بودجه یک ساله کشور به رای نمایندگان گذاشته شود. سوالی که در این میان ایجاد می‌شود این است که علت غیبت این تعداد نماینده که میزان آن قابل توجه است، چه بوده است؟

غیبت یک چهارم نمایندگان مجلس در روز رای‌گیری لایحه بودجه؛ ۶۸ نماینده چرا غیبت کردند؟ کد خبر: 645271 | ۱۴۰۲/۰۹/۳۰ ۲۲:۲۶:۴۴ اعتمادآنلاین |

روزنامه فرهیختگان از غیبت ۶۸ نماینده مجلس در روز رای‌گیری کلیات لایحه بودجه در مجلس خبر داده است.

به گزارش فرهیختگان، رد کلیات بودجه 1403، حواشی و جنجال‌های زیادی به همراه داشت. با این حال و بعد از حواشی چند روزه میان دولت و مجلس، لایحه اصلاحی روز سه‌شنبه در کمیسیون تلفیق تصویب شد و روز چهارشنبه به صحن علنی آمد و نهایتا این بار کلیات تصویب شد. نکته قابل توجه اما تعداد نمایندگان حاضر در صحن مجلس است. در روز رای‌گیری در صحن علنی مجلس نزدیک به 68 نفر از نمایندگان غایب بودند، آن هم در روزی که بعد از حواشی‌ زیاد قرار است کلیات بودجه یک ساله کشور به رای نمایندگان گذاشته شود. سوالی که در این میان ایجاد می‌شود این است که علت غیبت این تعداد نماینده که میزان آن قابل توجه است، چه بوده و اگر حضور نمایندگان در جلسات صحن و در جریان تصویب قوانین را یکی وظایف اصلی و مهم بهارستانی‌ها بدانیم آیا می‌توان گفت این نمایندگان اقدام به ترک فعل کرده‌اند؟

در ادامه این مطلب آمده است: قصه عدم مشارکت‌ها و عدم حضور نمایندگان مجلس اما تنها به جلسه تصویب کلیات بودجه محدود نمانده است. عدم حضور نمایندگان در جلسات بررسی برنامه هفتم نیز امری بود که با اعتراض هیات‌رئیسه مجلس همراه شد تا آنجا که روز اول آذر تعداد نمایندگان حاضر در جلسه صحن به کمترین میزان یعنی 191 نماینده رسید و نزدیک به 109 نماینده در جلسه صبح اول آذر غایب بودند که البته نام برخی از آنها در صحن علنی خوانده شد. قرائت نام غایبان البته امری بود که در چند جلسه صحن علنی قرائت شد و به صورت مکتوب منتشر نشد. امری که اگرچه اقدام مثبتی بود اما این گمان را ایجاد کرد که با توجه به نزدیکی به انتخابات مجلس، حاضر یا غایب بودن نمایندگان در جلسات صحن چندان مورد توجه نمایندگان قرار ندارد و بیشتر تمرکز آنها ناظر به فعالیت آنها در حوزه انتخابیه‌شان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *