دولت بزرگترین ضربه را اول به خود و بعد به مردم زد

شهریار حیدری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی معقتد است دولت سیزدهم بزرگترین ضربه را اول به خود و بعد به مردم زد.

 دولت بزرگترین ضربه را اول به خود و بعد به مردم زد کد خبر: 620713 | ۱۴۰۲/۰۴/۱۱ ۲۰:۱۰:۱۰ اعتمادآنلاین |

شهریار حیدری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: اساسا برنامه‌هایی که دولت ارائه داده است، در عمل فاصله بسیار با واقعیت دارد. تنها افراد متخصص می‌توانند کارکرد و شعارهای دولت را برنامه‌ریزی کنند و پیش ببرند.

به گزارش جماران، مهم‌ترین بخش‌های گفتگوی شهریار حیدری را در ادامه می‌خوانید:

  • یکی از ضعف‌های کارکردی دولت، ساختار مدیریتی است که در آن عموما افراد بی‌تجربه در ارکان دولت کار می‌کنند و نمی‌توانند تصمیم گیری کنند. تبعات آن را هم از صدر تا ذیل دولت می‌بینیم، اما در بخش‌هایی نیز دولت در حوزه‌هایی از جمله دیپلماسی و امنیت داخلی تلاش کرده است.
  • در این حوزه تا حدودی به خوبی عمل کرده است. مثلا در ارتباط با کشورهای همسایه و فرامنطقه‌ای موفق بوده و در حوزه امنیت داخلی، وزارت کشور، وزارت اطلاعات و نیروهای پلیس مرزبانی و انتظامی عملکرد مناسبی داشته اند و اگر مجموعا به این دولت نگاه کنیم، بعضی دستگاه به خصوص بخش اطلاعات و امنیت به خوبی عمل کرده اند.
  • وضعیت تورم و معیشت مردم نگران کننده است؛ من معتقدم پایه رضایتمندی‌های مردم وضعیت اقتصادی و معیشتی است و مجموع زمینه هایی که باعث بهبود اقتصاد و معیشت مردم می شود، به حوزه دیپلماسی و داخلی برمی‌گردد.
  • منابع دولت نسبت به دولت گذشته بیشتر و بهتر شده است، چرا که ما فروش نفت کافی داریم و بخشی از پول‌های بلوکه شده به انحاء مختلف برگشته است. این مجموعه عوامل می‌تواند در اقتصاد موثر باشند، ولی مجموعه تیم دولت؛ مدیریت اقتصادی، مسئولیت کشاورزی، اجتماعی و امنیتی را توامان دارند و زمانی که از اقتصاد می‌گوییم به تمام ارکان دولت برمی‌گردد.
  • به نظرم دولت بزرگترین ضربه را اول به خود و بعد به مردم زد. تمام تصمیمات دولت و اقدامات مجلس در حوزه اجرا ضعف‌های زیادی دارد.
  • استفاده از مدیران بی‌تجربه و کم‌تجربه باعث شده که هر چقدر مجلس و دولت قوی باشند، ولی دولت در حوزه اجرا ضعیف باشد که این مشکل اثر منفی و معکوس بر مجلس و دستگاه‌های مختلف خواهد داشت.
  • اقدامات معاون سیاسی وزیر کشور به عنوان رییس ستاد انتخابات چه تعمدی و چه سهوی ناشی از بی‌تجربگی ایشان است. دولت از همان روز اول باید برخورد می‌کرد؛ چون این بخشنامه ضد قانون، وحدت، تصمیمات نظام و حاکمیت است.
  • در وهله اول انتظار داریم رییس جمهور حساسیت جدی به این موضوع داشته باشد، چون ایشان نقص قانون کرده بود و مسئول صیانت از قانون نیز خود رییس جمهور است. معاون سیاسی وزارت کشور نقص صریح قانون اساسی را انجام داده است. نه اینکه چند روزی بگذرد و باعث ماندگاری بیشتر ایشان شوند!
  • من اعتقاد دارم باید بین وزیر کشور و معاون سیاسی تفکیک قائل شد. وزیرکشور فردی بااخلاق، بااحترام و توانمند است. اما صدمه‌ای که معاون سیاسی به ساختار وزارت کشور وارد کرد در طول تاریخ وزارت کشور وجود ندارد و چنین بخشنامه‌ای سابقه ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *