دوئل سوخوی 57 روسی با اف 35 آمریکایی + تصاویر

جنگنده سوخو -۵۷ که توسط صنایع هوافضای روسیه توسعه یافته و اف -۳۵ که حاصل توانمندی مهندسی آمریکا است، اوج قدرت پنهانکاری، مانورپذیری و قابلیت های چندمنظوره را نشان می دهند.

دوئل سوخوی 57 روسی با اف 35 آمریکایی + تصاویر کد خبر: 629044 | ۱۴۰۲/۰۶/۰۴ ۰۴:۲۰:۰۰ اعتمادآنلاین |

اف ۳۵ در سال ۲۰۰۶ و سو-۵۷ در دهه ۲۰۱۰ اولین پروازهای خود را انجام دادند. نقش سوخو ۵۷ نقش برتری هوایی و چندمنظورگی و نقش اف ۳۵ چنئ منظورگی است. قدرت و توانایی پنهانکاری جنگنده آمریکایی از همتای روسی اش بیشتر است. از لحاظ قدرت مانور، سوخو ۵۷ بسیار چابک بوده و قدرت مانور بالایی داشته و در این زمینه بر جنگنده آمریکایی برتری محسوسی داد. جنگنده روسی دارای موشک های هوا به هواست اما همتای آمریکایی اش انواعی از مهمات ها را در ختیار دارد. هر دو جنگنده قابلیت سوختگیری در آسمان را دارند اما برد عملیاتی جنگنده روسی کمی بیشتر است. نسخه روسی تنها یک مدل داشته اما جنگنده آمریکایی سه نسخه اصلی دارد.

تفاوت های اف -۳۵ و سو- ۵۷

Su – ۵۷ می تواند به سرعت های تا بیش از ۲ ماخ برسد، در حالی که F – ۳۵ حداکثر به سرعت ۱.۶ ماخ می رسد. تفاوت بزرگ دیگر در سیستم های تسلیحاتی است. اف -۳۵ به عنوان یک جنگنده چندمنظوره طراحی شده که قادر به حمل انواع سلاح هاست. از سوی دیگر Su – ۵۷ به عنوان یک جنگنده برتری هوایی در نظر گرفته شده که عمدتاً تنها موشک های هوا به هوا را حمل می کند.

این بدان معنی است که سو -۵۷ برای مقابله با جنگنده های دیگر مجهزتر است، در حالی که اف -۳۵ برای مقابله با اهداف زمینی مناسب تر است. در نهایت، مساله هزینه تولید است. اف -۳۵ بارها دچار افزایش هزینه شده است و برای هر هواپیما حدود ۱۰۰ میلیون دلار هزینه شده است. از سوی دیگر، تولید Su – ۵۷ بسیار ارزان تر تمام می شود و هر هواپیما تقریبا ۳۰ میلیون دلار قیمت دارد.

اف35

اف ۳۵ لایتنینگ

این موضوع Su – ۵۷ را به گزینه ای بسیار جذاب تر برای کشورهایی تبدیل می کند که به دنبال خرید جنگنده های جدید ارزان تر هستند. پس چه تفاوت هایی بین این دو جت جنگنده فوق العاده وجود دارد؟ به طور خلاصه، Su – ۵۷ حداکثر سرعت بالاتری (برای مدت زمان کوتاه)، مانورپذیرتر است و سلاح های بهتری برای نبردهای هوایی نسبت به F – ۳۵ حمل می کند. در زمینه پنهانکاری، سرعت پایدار، تنوع تجهیزات و وزن آن ها و تنوع عملیات این اف-۳۵ است که بهتر عمل می کند.

شباهت های بین سو-۵۷ و اف- ۳۵

سوخو ۵۷ و اف -۳۵ علی رغم توسعه توسط کشورهای متفاوت و داشتن فلسفه طراحی متمایز، شباهت های زیادی در قابلیت ها و ویژگی هایشان دارند.

فناوری رادارگریزی: هم سو-۵۷ و هم اف -۳۵ از فناوری پیشرفته رادارگریزی برای کاهش سطح مقطع راداری و افزایش احتمال بقا در محیط های مورد مناقشه استفاده می کنند. هدف از طراحی آن ها به حداقل رساندن بازتاب های راداری و بهبود توانایی شان برای فرار از شناسایی توسط سیستم های راداری دشمن است.

قابلیت های چندمنظوره: در حالی که تمرکز اصلی Su – ۵۷ برتری هوایی با قابلیت های چندمنظوره است، F – ۳۵ به صراحت به عنوان یک پلتفرم چندمنظوره طراحی شده است. هر دو هواپیما می توانند طیف گسترده ای از ماموریت ها از جمله نبرد هوا به هوا، حملات هوا به زمین، شناسایی و جنگ الکترونیک را انجام دهند.

آویونیک پیشرفته: هر دو هواپیما دارای سیستم های پیشرفته آویونیک هستند که آگاهی موقعیتی، سهولت ردیابی هدف و قابلیت های ارتباطی را بهبود می بخشند. این آویونیک ها به بهبود اثربخشی خلبان و نرخ موفقیت ماموریت کمک می کنند.

اشتراک گذاری داده و جنگ شبکه محور: سو-۵۷ و اف -۳۵ برای فعالیت در محیط های شبکه محور طراحی شده اند و آن ها را قادر می سازند تا داده ها را به اشتراک بگذارند و در زمان واقعی با دیگر سیستم های دوست ارتباط برقرار کنند. این قابلیت توانایی آن ها را در هماهنگی و اجرای ماموریت های پیچیده مشترک افزایش می دهد.

محفظه های داخلی سلاح: هر دو هواپیما به محفظه های داخلی سلاح مجهز هستند تا ویژگی های پنهانکار خود را حفظ کرده و دید رادار را کاهش دهند. این ویژگی به آن ها اجازه می دهد تا ضمن به حداقل رساندن سطح مقطع راداری خود، محموله قابل توجهی از سلاح ها را به صورت داخلی حمل کنند.

طراحی مدرن کابین: هر دو جنگنده Su – ۵۷ و F – ۳۵ دارای طراحی مدرن کابین خلبان با نمایشگرهای پیشرفته، کنترل ها و رابط های انسان – ماشین هستند. این ویژگی ها آگاهی موقعیتی خلبان را افزایش داده و حجم کار را در طول ماموریت های پراسترس کاهش می دهند.

سوخو75

سوخو ۵۷

قابلیت سوخت گیری حین پرواز: هر دو هواپیما به قابلیت سوخت گیری حین پرواز مجهز هستند که به آن ها اجازه می دهد تا از طریق سوخت گیری هوایی، برد عملیاتی و استقامت پروازی خود را افزایش دهند.

تمرکز بر جنگ آینده: سو-۵۷ و اف -۳۵ به گونه ای طراحی شده اند که در چشم انداز در حال تکامل جنگ های مدرن، جایی که فناوری، اتصال به شبکه و سازگاری نقش مهمی ایفا می کنند، برای مدت ها قابل سازگاری و مرتبط باشند.

چه چیز در مورد اف -۳۵ بهتر است؟

قابلیت های پنهانکاری: شکل و مواد منحصر به فرد F – ۳۵ آن را عملاً برای رادار نامرئی می کند، به این معنی که می تواند بدون شناسایی شدن به صورت مخفیانه به دشمنان حمله کند.

جدیدترین تکنولوژی: اف -۳۵ به سنسورهای پیشرفته و سیستم های تسلیحاتی مجهز است که آن را به یکی از مرگبارترین جنگنده های جهان تبدیل می کند.

سرعت مافوق صوت: موتورهای F – ۳۵ امکان پرواز با سرعت بیش از ۱۲۰۰ مایل در ساعت را به آن می دهند و آن را به یکی از سریع ترین جت های جنگنده تبدیل می کنند.

قابلیت مانور شگفت انگیز: سیستم پیشرانه برداری F – ۳۵ به آن اجازه می دهد تا پیچ ها و برش های تندی ایجاد کند و آن را در شرایط جنگی فوق العاده مانورپذیر می کند.

چه چیزی در مورد سو- ۵۷ بهتر است؟

نسل پنجم: سوخو ۵۷ یک جنگنده جت نسل پنجم است که توسط سوخو، یک شرکت هوافضای روسی طراحی شده است. این هواپیما اولین پرواز خود را در سال ۲۰۱۰ انجام داد و در حال حاضر توسط ارتش روسیه در حال توسعه است.

سیستم کنترل پرواز با سیم: Su – ۵۷ منحصر به فرد است زیرا تنها جنگنده جت در جهان است که از سیستم کنترل پرواز با سیم استفاده می کند. این بدان معناست که هواپیما به جای کنترل های مکانیکی سنتی، توسط کامپیوترها کنترل می شود.

رادار AESA : این جنگنده همچنین مجهز به یک رادار AESA است، نوعی رادار اسکن الکترونیکی که برای شناسایی و ردیابی اهداف استفاده می شود. این امر Su – ۵۷ را به یکی از پیشرفته ترین جنگنده های جت جهان از نظر فناوری تبدیل می کند.

نتیجه گیری

در نتیجه F – ۳۵ و Su – ۵۷ رویکردهای متمایزی نسبت به جنگ هوایی مدرن دارند. اف -۳۵ با رادارگریزی پیشرفته، قابلیت انطباق چندمنظوره و پذیرش جهانی گسترده، عملیات مشارکتی را تقویت می کند. طراحی مبتنی بر فناوری و قابلیت های شبکه محور آن، به افزایش آگاهی موقعیتی و قابلیت همکاری با دیگر سیستم های نظامی کمک می کند. به طور کلی سو ۵۷ سرعت و قدرت مانور بیشتری نسبت به اف ۳۵ دارد اما همتای آمریکایی اش بر پنهانکاری و چند کاربرده بودن تاکید دارد و در این زمینه های به همتای روسی اش برتری دارد. با این حال، لازم به ذکر است که عملکرد واقعی این هواپیماها در شرایط جنگی، به طیف گسترده ای از عوامل از جمله مهارت خلبانان، الزامات ماموریت و تاکتیک ها و استراتژی های خاص به کار گرفته شده بستگی دارد.

در مقابل، Su – ۵۷ در حوزه قابلیت مانور بالا، سیستم های راداری قوی و چابکی قابل توجهش می درخشد که آن را به عنوان یک نیروی قدرتمند در درگیری های دینامیکی برجسته می سازد. نازل های بردار رانش آن یک مزیت تاکتیکی در مانورهای هوایی ارائه می دهند. در حالی که در پذیرش بین المللی محدود مانده و هنوز هیچ کشور خارجی آن را خریداری نکرده یا در ساخت آن مشارکت نداشته است، پیشرفت های بالقوه آینده Su – ۵۷ مورد انتظار است.

انتخاب بین اف -۳۵ و سو -۵۷ به عوامل مختلفی بستگی دارد: الزامات ماموریت، استراتژی های ائتلاف، مقرون به صرفه بودن و ملاحظات ژئوپلیتیک. هر دو هواپیما مظهر نوآوری بوده و نماد اولویت های کشورهای مربوطه خود هستند. با تغییر مداوم جنگ های هوایی، این پلتفرم ها به شکل دهی آینده ی عملیات های هوایی ادامه خواهند داد و ارزش خود را در یک چشم انداز جهانی همیشه در حال تغییر ثابت خواهند کرد.

به طور کلی اف -۳۵ سریع تر و قابلیت های پنهانکاری بهتری نسبت به سو-۵۷ دارد. با این حال، Su – ۵۷ دارای سرعت حداکثری بالاتر، قابلیت مانور بهتر و ارزان تر از F – ۳۵ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *