توصیه مهم رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس به روسیه؛ مانند چین اشتباه کردید

به عقیده رئیس کمیسیون امنیت ملی، بیانیه امارات در شورای همکاری یک حرف تکراری است و بارها از سوی همه مسئولان کشور در سالیان گذشته پاسخ داده شده است. آنچه که برای ما در این موضوع مهم است این است که این اتفاق این بار در جلسه مشترک روسیه با شورای همکاری افتاده است.

توصیه مهم رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس به روسیه؛ مانند چین اشتباه کردید کد خبر: 622364 | ۱۴۰۲/۰۴/۲۱ ۱۸:۴۵:۲۴ اعتمادآنلاین |

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به بیانیه مشترک وزرای امور خارجه روسیه و ۶کشور شورای همکاری خلیج فارس درباره جزایر سه‌گانه ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک گفت: جمهوری اسلامی درخصوص تمامیت ارزی خودش با هیچ کسی و طرفی تعارف ندارد.

به گزارش همشهری آنلاین، مهم‌ترین بخش‌های گفتگوی وحید جلال‌زاده را می‌خوانید:

  • ادعاهای نخ‌نما شده، غیرحقوقی و غیر مستند اماراتی‌ها که غالبا در بیانیه‌ها و قطعنامه‌های شورای همکاری خلیج فارس تکرار می‌شود، چیز جدیدی برای ما نیست، اما آنچه که جدید است مواضع غیراصولی و غیر دوستانه برخی از کشورهاست.
  • متاسفانه چین هم سال گذشته این اشتباه را مرتکب شد و باعث کندی روابط و بی‌اعتمادی افکار عمومی به چینی‌ها شد.
  • الآن دنیا ما را در فشار گذاشته است که حمایت خودتان را از روسیه بردارید. جمهوری اسلامی الآن دارد در بسیاری از زمینه‌ها به روسیه کمک می‌کند تا از عهده مشکلات خودش برآید، از دادن قطعات خودرو گرفته تا وسایل پزشکی و دارویی.
  • ما به هیچ عنوان انتظار نداریم که دوستان ما در روسیه که به جهت دستگاه دیپلماسی از جمله قوی‌ترین دستگاه‌های دیپلماسی جهان است زیر بار چنین حرف غیرحقوقی و نامربوطی روند. ما به هیچ‌عنوان دوست نداشتیم این صدا را این بار از مسکو بشنویم. این اتفاق در جلسه مشترک شورای همکاری خلیج فارس و روسیه افتاده است.
  • ما قطعا از آقای امیرعبداللهیان هم خواهیم خواست که پاسخ این اقدام را بدهند و اقدامات‌شان خودشان را نسبت به این موضع غیراصولی بیانیه مسکو اعلام کنند.
  • روابط خودمان را با دورنمای راهبردی با کشورها تنظیم می‌کنیم، اما از آن سمت رفتارهای همسایگان و طرف‌های خودمان را هم سنجش می‌کنیم و حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از مسکو هم مشروط به اتخاذ مواضع دوستانه از سوی مسکو است.
  • روی سخن ما با روسیه است والا حرف طرف اماراتی و شورای همکاری اصلا برای ما غیرمسموع است. ما به هیچ‌عنوان روی حق خودمان و خاک خودمان مذاکره نمی‌کنیم و کاری با این ادعا نداریم. آنچه برای ما در این قصه قابل توجه بود این بود که این اتفاق نباید در مسکو می‌افتاد و قطعا باید روسیه با گنجاندن این بند در بیانیه شورای همکاری خلیج فارس در جلسه مشترک خودش مخالفت می‌کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *