ایران از دستگاه قضایی عراق خواستار صدور حکم دستگیری دونالد ترامپ شد

ایران از دستگاه قضایی عراق  خواستار صدور حکم دستگیری دونالد ترامپ شد کد خبر: 590940 | ۱۴۰۱/۱۰/۲۰ ۱۳:۰۳:۰۱ اعتمادآنلاین |

به گزارش ایلنا،‌ نشست حجت الاسلام مصدق معاون اول قوه‌ قضائیه با آقای «مسلم متعب مدب» رئیس هیئت قضایی عراق در کمیته مشترک تحقیقات قضایی به منظور پیگیری پرونده شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی عصر روز دوشنبه نوزدهم دی ماه برگزار شد.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام مصدق در این نشست ضمن تقدیر از حضور مقامات قضایی کشور عراق، گفت: رئیس قوه ‌قضاییه نیز در نامه ای خطاب به ریاست شورای عالی قضایی کشور عراق در رابطه با اقدامات این کشور در خصوص این پرونده تقدیر و تشکر کرده‌اند.

معاون اول قوه‌ قضاییه با اشاره به اینکه هیئت مشترک تحقیقات کشور عراق و ایران کار بسیار بزرگی انجام می‌هند، زیرا این پرونده مربوط به دو شخصیت مهم و تعدادی از یارانشان است که ناجوانمردانه در ترور به شهادت رسیدند

افزود: شهید قاسم سلیمانی به تعبیر مردم شریف ایران یک نفر نبود، بلکه یک ملت بود که جان خود را در یک ترور ناجوانمردانه تقدیم اسلام کرد.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق با بیان اینکه ما به خواست مردم ایران مکلفیم این موضوع را پیگیری کنیم، اضافه کرد: مدارک و مستندات این پرونده در خصوص آمران، مباشران و عاملان این جنایت قبلا تقدیم کشور عراق شده است.

وی گفت: از اعضای کمیته تحقیقات مشترک ایران و عراق می‌‌خواهم تا در خصوص متهمان این پرونده عنوان مجرمانه درست و بر اساس قانون در نظر بگیرند.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق با بیان اینکه این حادثه تنها یک قتل عمد نبوده است، افزود: با دقت و در نظر گرفتن موازین قانونی متوجه می شویم که این حادثه از جرایم علیه امنیت ملی است و با همین عنوان نیز باید بررسی و پیگیری شود.

معاون اول قوه قضاییه گفت: از دستگاه قضایی کشور برادر عراق بسیار متشکرم که تعقیب مجرمان اصلی این جنایت و آمر اصلی آن یعنی رئیس جمهور سابق آمریکا را در دست دارد.

وی افزود: درخواست ما از هیئت عراقی این است که پیگیری این پرونده را بعنوان یک پرونده ساده مشابه سایر جرایم در نظر نگیرند. زیرا این حادثه فراتر از مسئله ساده است و مجرم اصلی کسی است که دستور صریح اجرای این جنایت را صادر کرد و باید تعقیب شود، زیرا علاوه بر ارتکاب قتل و جنایت، امنیت دو کشور را مختل کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق با اشاره به این که فعالیت خوبی در کمیته تحقیقات مشترک صورت گرفته است، افزود: کشور ایران نیز با توجه به صلاحیتی که دارد، تحقیقات اولیه درخصوص آمران و عاملان این جنایت را انجام داده و بزودی کیفر خواست آنها صادر و تقدیم این دادگاه خواهد شد.

معاون اول قوه قضاییه افزود: دو ملت بزرگ ایران و عراق منتظر تحقق نتایج اقداماتی است که شما انجام می دهید.

وی با بیان اینکه اقدامات شما در تاریخ ثبت می شود، گفت: امیدواریم که رسیدگی شما نقطه عطفی در تاریخ باشد تا با گذشت صدها و یا حتی هزاران سال فرزندانتان به این اقدامات افتخارکنند.

رئیس هیأت عراقی نیز مراتب تشکر و قدردانی خود و رئیس شورای عالی قضایی عراق از رئیس قوه ‌قضاییه و مسئولان عالی قضایی ایران را اعلام کرد.

مسلم متعب مدب افزود: رئیس شورای عالی قضایی عراق با تاکید و قاطعیت اعلام کردند که اقدامات حقوقی و قضایی لازم در حق کسانی که در این جنایت دست داشته اند، در هر پست و مقامی باید اجرا شود.

رئیس کمیته تحقیقات مشترک اضافه کرد : مصداق این امر، صدور دستوری برای دستگیری رئیس جمهور سابق آمریکا در دستگاه قضایی کشورعراق است، زیرا وی اعتراف کرده که دستور اجرای این جنایت را صادر کرده است.

وی عنوان کرد: ما به عنوان قضات مسئولیت شرعی، قانونی و اخلاقی بر عهده داریم که ایجاب می‌کند تا تلاش فوق العاده ای برای به کیفر رساندن تمام دست اندرکاران این جنایت داشته باشیم.

رئیس عراقی کمیته مشترک تحقیقات قضایی عراق با بیان اینکه ما بعنوان مسلمان باید اهمیت فوق العاده ای به محکومیت این حادثه و جنایت دهیم، اضافه کرد: حتی سازمانهای بین المللی و اشخاص غیرمسلمان نیز این جنایت را بدلیل نقض حقوق بشر و حاکمیت کشورعراق محکوم کرده‌اند.

وی با اشاره به مواضع افتخارآمیز این دو شهید برای حفاظت از مردم وحکومت عراق در مقابل نیروهای داعش، افزود: ملت عراق نیز منتظر نتیجه این اقدامات و مجازات جنایتکاران هستند، چرا که فقدان شهید سلیمانی و ابو مهدی المهندس نیز برای ما ضایعه سنگینی است.

مسلم متعب مدب با اشاره به همکاری کشورهای ذی ربط با کمیته مشترک تحقیقات درمجازات مسببان این جنایت، ما به شما اطمینان می دهیم که آنچه در خصوص این پرونده انجام می دهیم، وظیفه ماست و در انجام آن تا پای جان هیچ تردیدی نداریم.

وی همچنین بیان کرد: دستگاه های قضایی ایران و عراق برای اتخاذ تصمیم در این پرونده شجاعت فراوانی دارند و شجاعانه و قاطعانه به رسیدگی خود ادامه خواهند داد.

معاون اول قوه قضاییه نیز در پایان با تشکر از اظهارات صریح هیئت عراقی، تاکید کرد: امیداواریم در پایان تحقیقات، مجازات عبرت آموزی برای عاملان این جنایت تعیین شود تا در سال‌های آینده دیگر کشوری جرأت تعرض و تعدّی به میهمان کشور دیگر را نداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *