اظهارات متفاوت و تند مصطفوی در حمایت از قلعه‌نویی و علیه صداوسیما، خیابانی و رسانه‌های منتقد/ با این صداوسیما هیچ موفقیتی در فوتبال به دست نمی آوریم/ بازیکنان 800 میلیون پاداش گرفتند

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال می گوید خیابانی و برخی مجری های صداوسیما مزاحم فوتبال هستند!

اظهارات متفاوت و تند مصطفوی در حمایت از قلعه‌نویی و علیه صداوسیما، خیابانی و رسانه‌های منتقد/ با این صداوسیما هیچ موفقیتی در فوتبال به دست نمی آوریم/ بازیکنان 800 میلیون پاداش گرفتند کد خبر: 652168 | ۱۴۰۲/۱۲/۰۱ ۰۳:۳۰:۴۵ اعتمادآنلاین |

رییس پیشین فدراسیون فوتبال ایران با انتقاد از رسانه‌هایی که از کادر فنی تیم ملی انتقاد کردند می‌گوید مردم که به واسطه اتفاقات سال‌های گذشته روی‌شان را از تیم ملی گرفته بودند تازه داشتند روی خوش به فوتبال نشان می‌دادند که با باخت مقابل قطر و از دست رفتن قهرمانی شرایط متفاوت شد.

به گزارش روزنامه اعتماد، جام ملت‌های آسیا تمام شده ولی حواشی و شایعات آن نه. در همین چند روز گذشته همچنان بحث‌ها در رد یا تایید کادر فنی و عملکرد فدراسیون داغ بوده است. در همین روزنامه اعتماد هم مطالبی عمدتا انتقادی منتشر شد که بازخوردهای زیادی هم داشت.

در عین حال چند روز پیش در گزارشی نوشتیم جدا از انتقادات فنی و مدیریتی، آنهایی که توهم توطئه دارند با درست کردن یکسری ویدیو ادعاهای عجیبی را مطرح می‌کنند که خیلی هم پربیننده از آب درمی‌آید. ازجمله اینکه گل قطر به ایران آفساید بوده و var دستکاری شده بود. یا اینکه طارمی و بیرانوند عمدا مقابل قطر کم‌کاری کردند و بابت این کار پول گرفته‌اند! اظهاراتی عجیب که معلوم نیست چطور به ذهن عده‌ای خطور می‌کند و از آن بدتر چطور برخی باور می‌کنند! نوشتیم آنهایی که چنین اظهاراتی را مطرح می‌کنند روی چنددستگی شکل گرفته میان هواداران تیم ملی حساب باز کرده‌اند و برخی که به هر دلیل دل خوشی از بچه‌ها نداشتند به این شایعات دامن زدند. دو روز قبل به شکل عجیبی چند پیام دیگر با ادعاهایی سنگین‌تر پیرامون اتفاقات جام جهانی از چند منبع مختلف برایم به اصطلاح فوروارد شد. اینجا بود که حس کردم این گونه محتواها نه توسط چند جوان و نوجوان عشق فوتبال که دنبال دیده شدن هستند که به صورت سازمان‌یافته در حال انتشار است. از کجا؟ خدا می‌داند!

در یکی از آنها آمده بود که قطر به چند نفر در تیم ملی ایران پول سنگین چند ده میلیون دلاری داده تا بازی را برای‌شان دربیاورند! وارد جزییاتش نمی‌شوم چون هم احمقانه است هم حاوی اتهاماتی بی‌اساس. چند نفر دیگر هم یک استوری بی‌نام و نشان ارسال کردند که در آن آمده بود بازیکنان و کادر فنی تیم ملی بابت هر برد در جام ملت‌های آسیا نفری یک میلیارد تومان پاداش گرفته‌اند! افرادی که این پیام‌ها را می‌فرستادند، می‌خواستند ببینند تا چه حد صحت دارد! در مورد اول که کم‌کاری برخی بازیکنان بود با قاطعیت گفتم چنین چیزی ممکن نیست و لطفا از بازنشر چنین مطالبی خودداری کنید. در مورد دوم هم وقت خواستم برای پرس و جو و در نهایت متوجه شدیم بازیکنان در ایام جام ملت‌های آسیا رقمی در حدود 800 میلیون تومان پاداش گرفتند که آن هم گویا بابت طلب‌های سابق خود از فدراسیون بوده است.

هنگامی که با داریوش مصطفوی رییس پیشین فدراسیون فوتبال ایران که چند روزی هم در قطر حضور داشت و اتفاقا در اردوی تیم ملی حاضر شده بود در مورد شرایط تیم ملی و نتایج یوزها همکلام شدیم و بعد از دفاع جانانه مصطفوی از کادر فنی و حمله به منتقدان و مخالفان امیر قلعه‌نویی بحث به سمت این شایعات هم کشیده شد.

داریوش مصطفوی در ابتدا و در پاسخ به این سوال که تیم ملی را چطور دیدید به «اعتماد» گفت: «برای تیم ملی قبل از جام ملت‌ها زحمات زیادی کشیده شد. در عین کمبودها، از جمله بازی تدارکاتی و موارد دیگر. سرمربی و کادر فنی و بازیکنان دل به این تیم دادند که شاید بعد از 48 سال قهرمانی را در قطر به دست آورد. من با این تجربه بالای 65 سال در فوتبال، زمانی که 18 سالم بود در تیم ملی بازی کردم و الان 80 سال سن دارم و با شما حرف می‌زنم، هیچ زمانی این تعداد بدخواه و دشمن را نسبت به تیم ملی چه در داخل و خارج ندیدم.»

او ادامه داد: «در داخل نشریات و سایت‌های مختلف به خصوص رادیو و تلویزیون به خصوص شبکه ورزش از روزی که جام ملت‌ها شروع شد تا روزی که به پایان رسید، مخالفت کردند. یک فردی به نام خیابانی که مزاحم فوتبال مملکت است، ول‌کن معامله نبود. نمی‌دانم او چه دشمنی با فوتبال دارد. او احساس می‌کند فقط خودش فوتبال را می‌فهمد ولی به نظرم او تنها کسی است که اصلا فوتبال را نمی‌فهمد! چون اینها فوتبال بازی نکرده‌اند. اینها شرایط جامعه را نمی‌دانند چیست. اینها یک تریبون دست‌شان است و می‌نشینند و آزاد هم هستند. مدیر شبکه و تهیه‌کننده مجری شبکه را مجاب می‌کنند که مخالفت کنند و آنها هم مخالفت می‌کنند با تیم. در داخل اینهایی که شمردم؛ سایت‌ها و روزنامه‌ها و رادیو و تلویزیون. نمی‌دانم هم چرا. بالاخره یک نفر باید سرمربی تیم ملی می‌شد.»

رییس پیشین فدراسیون فوتبال در ادامه یکی از انتقادات همیشگی قلعه‌نویی از رسانه‌ها در مورد تفاوت برخورد با خودش و سرمربی پرتغالی سابق تیم ملی را وسط کشید و ادامه داد: «کی‌روش برای فوتبال ما چه کار کرد که همه شما دست به سینه او بودید؟ چه کار کرد که قلعه‌نویی نکرد؟ که الهویی نکرد؟ که آزمون و بقیه نکردند؟ مهدی قایدی، کریم انصاری‌فرد، قلی‌زاده، طارمی و همه برای مملکت چه کار نکردند؟ چرا به آنها حمله می‌کنید؟ شما با سرمربی بد هستید. سرمربی زیر بار حرف‌های نامربوط شما نمی‌رود. ولی با بچه‌ها چه کار دارید؟ صدماتی که شما به تیم از نظر روحی روانی زدید هیچ دشمن خارجی نمی‌توانست بزند. من برای یک بازی (مسابقه با امارات) و کمتر از 48 ساعت به قطر رفتم. بچه‌ها را دیدم، همبستگی را دیدم، احترام به سرمربی را دیدم، احترام به بزرگ‌تر و پیشکسوت و خودم را دیدم. اینها چه کار برای فوتبال نکردند که مستحق این هستند که شما در رادیو و تلویزیون مملکت یا سایت‌های مختلف این‌طوری به آنها حمله کنید؟»

مصطفوی با اشاره به پیام‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی در مورد تبانی بازیکنان دست به دست می‌شود، گفت: «یک آدم وطن ناپرست (اسمش را آقای مصطفوی آورد اما ما نمی‌توانیم بیاوریم) می‌آید یک پیامی را در شبکه‌های اجتماعی پخش

می‌کند که بچه‌های پول گرفتند! بچه‌ها پول نگرفتند؛ شما دروغ می‌گویید و ذهن مردم را خراب می‌کنید. شما وطن ناپرست‌ها و اجنبی‌پرست‌ها هستید که فوتبال مملکت را خراب کردید. از سرمربی تا کمک‌ها تا بازیکنان تا تدارکات همه در خدمت مردم بودند. من دیدم به چشم خودم. ولی خب فوتبال است. گاهی روز خوب فوتبال است و گاهی هم روز بد. در بازی با قطر اگر آن توپ آخر می‌رفت توی گل دهان شما بسته می‌شد ولی همان باعث شد الان بتوانید هر چه دل‌تان می‌خواهد را در رادیو تلویزیون مملکت بگویید. تا شما هستید و رادیو و تلویزیونی که پشت تیم ملی و بچه‌ها نیست صد سال دیگر در جام ملت‌ها و جام جهانی موفق نمی‌شویم. رادیو و تلویزیون و رسانه‌ها و سایت‌های نابخرد قهرمانی را از ایران گرفتند.»

از رییس اسبق فدراسیون فوتبال پرسیدیم آیا تیم هیچ ایراد فنی نداشت؟ او با غلط شمردن این سوال پاسخ داد: «در هر تیمی ایراد فنی هست. نمی‌توانیم بگوییم کامل بازی کرده ولی تیم ملی بیشتر از آنچه گل بخورد موقعیت از دست داد. من نمی‌گویم فوتبال ما کامل است. برزیل هم کامل نیست. تیم‌های بزرگ هم کامل نیستند. با این تدارکات تیمی و با این بودجه و فشار بر فدراسیون باید شرایط را سنجید. من آنجا که بودم سراغ رییس فدراسیون را گرفتم. گفتند رفته تهران برای بچه‌ها پاداش تهیه کند. این وظیفه بسیار سنگینی است. وقتی روح و ذهن یک رییس فدراسیون در نزدیک‌ترین روز مسابقات این باشد که بچه‌ها راضی باشند از نظر روحی زندگی خود رییس فدراسیون و دم و دستگاه فدراسیون از نظر روحی به‌هم می‌ریزد.» مصطفوی تصریح کرد: «ما نباید دنبال این باشیم که از نظر فنی اشکال نداشتیم. سوال شما هم به نظرم اشتباه است. ما باید بگوییم از نظر کلیات برای تدارکات تیم اشکال داشتیم؟ که بله! اگر بخواهیم کلیات بگوییم از کمبودهای فدراسیون باید صحبت کنیم. از کمبودهای بازی تدارکاتی تا کمبودهای تیم. من دیدم بچه‌ها از نظر غذا در قطر مشکل داشتند. در یک تورنمنتی که عربستان و کره‌‌جنوبی و ژاپن می‌بازند ما می‌توانستیم قهرمان شویم، ولی نشدیم. هم شانس با ما همراه نبود هم مسائل درونی مثل رادیو و تلویزیون و امثال خیابانی‌ها. آدمی که هیچ چیز از فوتبال نمی‌فهمد و خودش را پروفسور فوتبال می‌داند.»

مصطفوی گفت: «تا وقتی امثال مثل او در صداوسیما جولان می‌دهند و مهمان‌ها با نظر اینها تعیین می‌شوند و می‌آیند ما راه به جایی نمی‌بریم و قهرمان نمی‌شویم. کسی که می‌آید در جامعه ورزش باید درونش صاف باشد. متاسفانه ما دروغ و حسادت داریم. ترتیباتی که گذاشته می‌شود تا یک تیم قهرمان نشود در مملکت ما زیاد بود. شما با قلعه نویی بد هستید بچه‌ها چه گناهی کردند؟ با قلعه‌نویی و بچه‌ها بد هستید ملت ایران چه گناهی کرده‌اند؟ ملت تشنه پیروزی بود. من آن چیزی که گفتم خدا را گواه می‌گیرم از ته دل گفتم و اعتقاد دارم. خیلی چیزهای بیشتر هم می‌دانم که نمی‌گویم تا جامعه فوتبال بیشتر آزرده نشود. در این مسابقات همه زحمت کشیدند و باید از همه تشکر کرد. راس‌شان فدراسیون و در انتها تدارکات تیم ملی. وسط هم سرمربی تیم ملی که بسیار زحمت کشید.»

از داریوش مصطفوی در مورد انتشار آن پیام‌هایی که خودش اشاره کرده بود، پرسیدیم. او در این رابطه اظهار داشت: «این حرف‌ها توسط کسانی مطرح می‌شود که فرهنگ و مملکت ما را دوست ندارند. اصلا سابقه نداشته که در فوتبال آسیا بیایند 50 -40 میلیون دلار خرج کنند که به سرمربی و بازیکنان شاخص پول بدهند و صدایی از کسی در نیاید!» مصطفوی ادامه داد: «در این پیام‌ها آمده به بازیکنان پول داده شده که جلوی قطر وا بدهند. اسم کسانی هم در این پیام‌ها آمده از امیر قلعه‌نویی تا بازیکنان دیگر و حتی فدراسیون. اینها پاک‌تر و شریف‌تر از آن هستند که بخواهند پول بگیرند تیم ملی مملکت را ببازانند. این توطئه می‌تواند هم از طرف افرادی باشد که آن طرف آب هستند هم آدم‌هایی که در داخل مملکت خودمان هستند که به هیچ چیز و هیچ کس اعتقاد ندارند. برای پیشبرد مقاصدشان به هر کاری دست می‌زنند. دروغ گفتن کار زشتی است اما این دروغ نیست، توطئه است.»

مصطفوی تصریح کرد: «آن آدم‌هایی که من در قطر دیدم و با آنها صحبت کردم از بازیکن و مربی تا بدنساز و مربی و بقیه آدم‌های پاک و منزهی هستند و برای پول هر کاری نمی‌کنند. ممکن است قرارداد ببندند ولی قانونی است و کارشان را می‌کنند.»

مصطفوی گفت: «دست از این توطئه‌ها‌ بردارید! این تیم ملی باید برود در مقدماتی جام جهانی و خود جام‌جهانی بازی کند. با هر مدیری و هر انتخاباتی. اینها سبب شود که مردم روی‌شان را به تیم ملی نکنند. مردم با توجه به اتفاقاتی که در چند سال اخیر رخ داده روی خوشی به تیم ملی نشان نداند. یواش‌یواش داشت این روی خوش به وجود می‌آمد. شاید با قهرمانی تیم ملی این اتفاق می‌افتاد اما نشد دیگر. فوتبال است به هر حال. یک سمتش برد است و یک سمتش باخت.»

از رییس فدراسیون فوتبال در دهه 70 که موفق شد ایران را برای نخستین‌بار بعد از انقلاب راهی جام جهانی کند، پرسیدم شما که در قطر حضور داشتید و به اردوی تیم ملی هم رفتید تا دقایقی با بازیکنان صحبت کنید در مورد میزان پاداش پرداختی به بازیکنان چیزی نشنیدید؟ مصطفوی جواب داد: «من که قطر بودم، البته من به صورت شخصی رفتم. توسط یکی از دوستان نزدیکم که سابقه رفاقت 30 ساله با او دارم به قطر دعوت شدم. حتی فدراسیون فوتبال به من تعارف کرد و برایم بلیت گرفت ولی من صلاح ندیدم که بروم و به خاطر دوستی که با آن آقا داشتم به دعوت او رفتم. آنجا متوجه شدم بازیکنان یک پاداشی را که از قبل طلبکار بودند دریافت کرده‌اند. برای این بازی‌ها فکر نکنم چیزی دادند. چیزی در حدود 800 میلیون تومان. این هم مهم است که طبق دستور بازرسی کل کشور آنهایی که خارج از بازیکنان و کادر بودند یا در استخدام نهادهای دیگر قرار داشتند، پاداش نگرفتند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *