از رفتن سفیر تا قطع گاز

از رفتن سفیر تا قطع گاز کد خبر: 591572 | ۱۴۰۱/۱۰/۲۴ ۲۳:۵۲:۴۴ اعتمادآنلاین |

روز سرد و کم‌گاز البته با خبر اعدام علی‌رضا اکبری، دیپلمات سابق، درآمیخت. مهم‌ترین خبرهای روز بیست و چهارم دی ۱۴۰۱ را باهم مرور می‌کنیم؛ به این خبرها می‌توان اعتماد کرد.

دو روز پس‌از اعلان صابرین‌نیوز، وب‌سایت نزدیک به نیروی قدس سپاه، خبرگزاری میزان تایید کرد که علی‌رضا اکبری، دیپلمات دوتابعیتی و چهره‌ارشد امنیتی متهم به جاسوسی برای بریتانیا، اعدام شده.

موج انتقادهای بین‌الملی از این اعدام بالا گرفت. بریتانیا، سفیرش را از تهران فرخواند، دادستان‌کل کشور، جعفر منتظری، را تحریم کرد و آمریکا، فرانسه و آلمان هم این اعدام را محکوم کردند البته وزارت خارجه کشورمان هم سفیر بریتانیا را احضار و بدو اعتراض کرد.

محمد صدر، عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام به روزنامه ما، اعتماد، گفت یک جنگ اقتصادی، سیاسی و تبلیغاتی «تمام عیار» علیه ایران» آغاز شده و جمهوری اسلامی در حوزه سیاست خارجی با «وضعیت بسیار خطرناکی» به خصوص پس از اعدام‌های اخیر روبه‌رو است… این احتمال وجود دارد که با ادامه روند فعلی، جمهوری اسلامی با «تحریم دیپلماتیک» روبرو شود که به معنای اخراج سفیران ایران و احضار سفیران خارجی از تهران دانسته است.»

زمستان سخت آغاز شده، البته در ایران. مثلا شهر زابل در سیستان‌وبلوچستان با دمای منفی ۱۱.۲ درجه، سومین یخ‌بندان شدید در حدود ۶۰ سال اخیرش را از سر گذراند.

در برخی استان‌ها، جایگاه‌های سوخت گاز تعطیل شده و اعلام شد فردا در استان تهران، سازمان‌های خصوصی و دولتی تعطیلند و مدرسه‌ها و اداره‌های چند استان دیگر هم بابت سرما و کمبود گاز فردا هم تعطیل خواهند بود یا با حداقلی از نیروهای‌شان کار می‌کنند و باید که وسایل گرمایشی‌شان را خاموش کنند- چه کسی گرمایشی‌ها را خاموش می‌کند؟

مدیر مرکز راهبردی گاز مملکت گفته اگر اوضاع به همین روال باشد، هرسه خراسان، گلستان و مازندران با بحران جدی کم‌گازی روبه‌رو می‌شوند- مثلا امروز گاز در نیمی‌از نیشابور قطع شد.

از آن‌سوتر خبر رسیده که ترکمنستان هم در این سیاه زمستان صادرات گاز به ایران را فعلا قطع کرده است.

کانال تلگرامی شورای صنفی دانشجویان سراسر کشور مدعی شده پیکر بی‌جان دنیا فرهادی، فعال دانشجویی دانشگاه آزاد اهواز، که چندی‌پیش و پس‌از چند‌روز مفقودی، در کارون پیدا شده بود، تیر خورده بوده است.

بنابر این گزارش، این دختر دانشجوی ایذه‌ای پس‌از یک مجادله کلامی با دانشجویان بسیجی، در روز ۱۶آذر ناپدید شده بود- هنوز نهادهای مسوول دراین‌باره موضعی نگرفته‌اند.

در همین حال خبر آمد که شورای‌عالی امنیت‌ملی تصویب کرده رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، هم به جمع اعضای ستاد حقوق‌بشر قوه قضاییه افزوده شود.

در دربی جذاب فوتبال شهر منچستر انگلیس هم منچستر یونایتد ظرف چهار دقیقه، تک‌گل خورده‌اش را با دوگل جواب داد و ۲به یک در برابر منچسترسیتی برنده شد.

تیم‌ملی هندبال مردان ایران در دومین بازی‌اش در دور گروهی قهرمانی جهان، در رقابتی نفس‌گیر ۲۴ به ۲۱ به تیم پرمهره‌ی مونته‌نگرو باخت.

ایران بازی اولش را به‌سختی از شیلی برد و البته توانست برای نخستین‌بار صعودش از دور گروهی را قطعی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *