آرای پزشکیان روز به روز بیشتر می‌شود؛ استان‌های غربی، تماما به ایشان رو کردند/ سکوت آقای جلیلی یعنی تایید حرف آقای پورمحمدی

یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: یک مدیریتی در آن پشت دارد انجام می‌شود که اصولگرایان به یک انسجامی برسند وگرنه شکست این‌ها در مقابل پزشکیان در دور اول حتمی است چون آرای ایشان روز به روز بیشتر می‌شود.

آرای پزشکیان روز به روز بیشتر می‌شود؛ استان‌های غربی، تماما به ایشان رو کردند/ سکوت آقای جلیلی یعنی تایید حرف آقای پورمحمدی کد خبر: 664564 | ۱۴۰۳/۰۴/۰۴ ۱۱:۴۰:۲۸ اعتمادآنلاین |

غلامعلی رجایی فعال سیاسی اصولگرا درباره وضعیت آرایش سیاسی نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: علائمی برای تغییر آرایش نمی‌بینم. ولی به رغم اینکه پنج نفر در مقابل یک نفر قرار گرفتند، باید به این نتیجه برسند که بتوانند انسجام ایجاد کنند. البته من پیش‌بینی می‌کنم که حداکثر دو تا سه نفرشان کنار بروند و یک دوگانه مثل قالیباف و جلیلی بماند. بسیار بعید می‌دانم که هر چهار نفر به نفع یک نفر کنار بروند چون آقای پورمحمدی هم یک روند استقلالی را پیش گرفته است، ممکن است اعلام بی طرفی کند و کنار بکشد ولی از آن چهار نفر باقی مانده، رقابت اصلی بین جلیلی و قالیباف است. به نظرم من این دوگانه می‌ماند و این‌ها اگر بخواهند از تجارب قبل استفاده کنند و وحدت برسند و من گمانم این است که قالیباف ممکن است، گزینه نهایی باشد.

به گزارش ایلنا، بخش هایی از گفت و گوی رجایی را در ادامه می خوانیم:

  • من با آقای پزشکیان جلسه داشتم و پیشنهاداتی و بیش از ۲۶ محور به ایشان دادم و الان هم مسائلی که به ذهنم می‌رسد را به دستیارهایشان منتقل می‌کنم. به نظرم ایشان در مسائل بورس، معلم‌ها، کارگرها، اتباع خارجی به خصوص افغانی‌ها، بازنشسته‌ها، امنیت و حجاب بانوان و گشت ارشاد و در مسائل خارجی هم در رابطه با بهبود رابطه ما غرب، ایجاد یک بالانس و تعادل بین رابطه یک سویه‌ای که با چین و روسیه داریم و بهبود روابط با همسایگان به نحو رضایت آمیز باید حرفی برای گفتن داشته باشد و این موارد می‌تواند در جذب آرا ایشان موثر باشد.
  • به نظر من اکثر نامزدها حالت کلی‌گویی بوده و کمتر برنامه داشتند. فقط از آقای پورمحمدی برنامه دیدم و بقیه کمتر به این شکل پرداختند و حرف‌هایشان بیشتر حالت بیانیه و شعارگونه بوده‌ است. زاکانی، جلیلی، قاضی زاده هاشمی و قالیباف بیشتر حرف‌هایشان شبیه بیانیه است.
  • آقای پزشکیان هم باید به سمت برنامه برود تا اینکه بگوید چه چیزی باید بشود و چه چیزی باید نشود. البته زمان برای نامزدها کم بوده ولی برخی مثل قالیباف، جلیلی و زاکانی که دوره‌های قبل هم آمده‌اند، باید با دست پرتر و بالاتری بیایند ولی این را در برنامه‌هایشان ندیدم.
  • در مورد اصولگرایان یک مدیریتی آن پشت انجام می‌شود که به یک انسجامی برسند وگرنه شکست این‌ها در مقابل پزشکیان در دور اول حتمی است. اگر یکی از این‌ها بماند امکان اینکه به دور دوم کشیده شود، هست اما اگر هر دو بمانند برد از آن پزشکیان است چون آرای ایشان روز به روز بیشتر می‌شود.
  • مثل سال ۹۲ که قبل از ثبت نام روز به روز به آرای آیت الله هاشمی در افکار عمومی اضافه می‌شد. الان شرایط آقای پزشکیان این طور است که تبلیغ خاصی هم نامزدها نداشتند در روزهای اخیر تکلیف خیلی‌ها روشن می‌شود.
  • استان‌های غربی، تماما به آقای پزشکیان رو کردند، طبیعی است اگر قرار باشد، اتحادی بین نیروهای اصولگرا ایجاد شود، سخت است. مگر اینکه دستور و نکته‌ای به نامزدهای اصولگرا رسیده شود، مثل پاس گلی که قالیباف در دوره گذشته به شهید رییسی داد و با اینکه وضع آرای او بهتر بود به نفع رییسی کنار کشید.
  • اینکه آقای جلیلی سکوت کرد به معنای تایید حرف آقای پورمحمدی است. من از آقای ظریف و جهانگیری شنیدم که در رابطه با برجام هم قبل از اینکه شهید رییسی وارد پاستور شود به او گفته بودند بگذارید ما امضا کنیم و اگر بد و بیراهی هم قرار است، گفته شود به ما گفته شود گویا آقای رییسی اول پذیرفته بودند بعد اطرافیان نگذاشتند این اتفاق بیفتد. بعد خود این دولت تلاش کرد تا بتوانند برجام را امضا کنند و چون با تاخیر به سمت برجام رفتند، آن شرایط از دست رفت.
  • من گمان می‌کنم، شورای نگهبان باید در بررسی گزینه‌ها در دوره های آینده تجدیدنظر کند. می‌توانیم مثل تمام کشورها یک یا دو گزینه یا نهایت سه گزینه اصلی داشته باشیم معلوم است که یکسری از آن‌ها کاور و پوشش هستند. حرف‌هایی که در مورد اداره کشور زده می‌شود جنبه طنز دارد. در دوره قبل می‌گفتند سه روزه مشکل بورس را حل می‌کنند، سه میلیون مسکن می‌سازند و یک میلیون شغل ایجاد می‌کنند این‌ها قاعدتاً موجب اهانت و تحقیر ملت ایران است و این‌ها کسانی هستند که می‌خواهند رییس جمهور شوند یا به قول آقای زاکانی رییس‌جمهور بالقوه هستند. پیداست که این بحث‌های اقتصادی که آقای زاکانی مطرح کردند، مبنای درستی ندارد. از کجا می‌خواهند این پول و طلا را تهیه کنند؟ یک عدد و رقمی کنار هم بذارند، می فهمند که نادرست است. من فکر می‌کنم مشکل برخی از این نامزد‌ها عدد و رقم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *