گاز اروپا ارزان شد و فرانسه باز صادرکننده برق شد

گاز اروپا ارزان شد و فرانسه باز صادرکننده برق شد کد خبر: 591304 | ۱۴۰۱/۱۰/۲۲ ۲۳:۴۰:۵۸ اعتمادآنلاین |

قیمت گاز در اروپا در ابتدای سال نوی میلادی به پایین‌ترین قیمت پس از آغاز جنگ اوکراین رسید و فرانسه دوباره صادرات برق را پس از چندین ماه از سر گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، قیمت پایه گاز طبیعی در اروپابرای یک مگاوات ساعت، در ابتدای سال جاری میلادی به حدود ۷۳ یورو رسید که پایین‌ترین قیمت از ۲۱ فوریه سال ۲۰۲۲، یعنی پیش از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین به‌شمار می‌رود.

در حالی که این قیمت معیار گاز در اروپا در اواسط تابستان گذشته به ۳۴۲ یورو رسیده بود. بر اساس گزارش‌ها، قیمت عمده‌فروشی گاز در یک ماه گذشته، ۵۰ درصد ارزان شده است.

حملهروسیه به اوکراین و بسته شدن چندین خط لوله گاز میان روسیه و اروپا و کاهش انتقال گاز به اروپا موجب افزایش قیمت این حامل انرژی شده بود. صادرات گاز شرکت روسی گاز پروم به اتحادیه اروپا و سوئیس در سال ۲۰۲۲ حدود ۵۵ درصد کاهش داشته است.

در حالی که کمبود انتقال گاز روسیه به اتحادیه اروپا، نگرانی‌های بسیاری را در زمینه وقوع «زمستان سخت» در اروپا به وجود آورده بود، اما تدابیر کشورهای اروپایی از جمله پر کردن مخازن ذخیره گاز در این قاره، تاحدودی موجب رفع نگرانی‌ها و پایین آمدن قیمت‌ گاز شد.

همچنین معتدل بودن زمستان امسال و کاهش داوطلبانه مصرف انرژی از سوی خانوارهای اروپایی دو عامل دیگر کاهش قیمت گاز اعلام شده است.

صرفه‌جویی در مصرف گاز به حدی بوده که در ابتدای سال جدید بیش از ۸۳ درصد ذخایر گاز اروپا از جمله ۹۰ درصد ذخایر گاز آلمان همچنان پر بودند.

از سوی دیگر، تولید برق بادی و تلاش‌های دولت فرانسه برای راه‌اندازی مجدد راکتورهای هسته‌ای از کار افتاده موجب شد که این کشور در پایان سال گذشته میلادی دوباره به صادرکننده خالص برق تبدیل شود.

با این حال، به‌قول معروف شب زمستان بلند است و متخصصان هشدار می‌دهند که روند آمار و ارقام‌ می‌تواند به سرعت تغییر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *