حملات انتخاباتی اصولگرایان به اوج خود رسید/ اصلاح‌طلبان تصور می‌کنند گرفتن امتیاز بیشتر جز با تهدید به تحریم انتخابات ممکن نمی‌شود!

یک فعال سیاسی اصولگرا مدعی شد: اصلاح‌طلبان جایگاهی در بین مردم برای خود نمی‌بینند و تصور می‌کنند با ژستی نزدیک به اپوزیسیون و گفتن اینکه ما انتخابات را تحریم می‌کنیم، می‌توانند امتیازاتی دریافت کنند. حالا اگر نتوانستند امتیازی دریافت کنند، آن وقت واقعا به سمت تحریم می‌روند.

حملات انتخاباتی اصولگرایان به اوج خود رسید/ اصلاح‌طلبان تصور می‌کنند گرفتن امتیاز بیشتر جز با تهدید به تحریم انتخابات ممکن نمی‌شود! کد خبر: 621168 | ۱۴۰۲/۰۴/۱۴ ۱۳:۴۰:۲۵ اعتمادآنلاین |

سخنان برخی از اصلاح‌طلبان رادیکال نشان می‌دهند آنها قصد دارند عموم اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش رو را به سمت تحریم سوق دهند. حالا پرسش آن است در صورتی که اصلاح‌طلبان تحریم را بر مشارکت ترجیح دهند، سرنوشت سیاسی‌شان چه می‌شود؟ آیا می‌توان در این صورت آنها را نزدیک به اپوزیسیون تصور کرد؟

به گزارش فردا، بیژن مقدم، تحلیلگر مسائل سیاسی، درباره این موضوع گفت: «اصلاح‌طلبان تصور می‌کنند گرفتن امتیاز بیشتر جز با تهدید به تحریم انتخابات ممکن نمی‌شود. ضمن اینکه تجربه گذشته هم این را می‌گوید که هر وقت این جریان در انتخابات موفق نشده است، انتخابات را به انحاء مختلف زیر سوال برده است؛ اکنون هم در همان مسیر حرکت می‌کند.

بخش هایی از گفت و گوی مقدم را در ادامه می خوانید:

  • آنها جایگاهی در بین مردم برای خود نمی‌بینند و تصور می‌کنند با ژستی نزدیک به اپوزیسیون و گفتن اینکه ما انتخابات را تحریم می‌کنیم، می‌توانند امتیازاتی دریافت کنند. حالا اگر نتوانستند امتیازی دریافت کنند، آن وقت واقعا به سمت تحریم می‌روند.
  • اکنون جریان تندرو در جبهه اصلاحات دست بالا را دارد و هدایت جبهه اصلاحات در اختیار نیروهای رادیکال است و پیش‌بینی می‌شود این طیف بخواهند اصلاح‌طلبان را به سمت تحریم سوق دهند اما چون تا انتخابات فاصله داریم ممکن است شرایط تغییر کند و حتی ممکن است رئیس جبهه اصلاحات تغییر کند یا شرایط دیگری به وجود آید.
  • آقای خاتمی گاهی رفتارهای فردی و نه جمعی از خود بروز داده است که آثارش کمتر از کنش جمعی است. او در بعضی موارد گفته است مردم رأی بدهند اما طیف‌هایی از اصلاح‌طلبان رویکرد دیگری را دنبال کرده‌اند یا آنکه آقای خاتمی شخصا و به صفت شخصی روز انتخابات رأی داده است.
  • اگر قرار است رهبری اصلاحات یک کنش اثربخش داشته باشد، باید سطح فعالیتش را از کنش‌های فردی به تصمیم‌های جریانی توسعه دهد تا همه اصلاح‌طلبان به سمت مشارکت در انتخابات پیش بروند. تا این لحظه هم کنش خاصی از سوی آقای خاتمی در ارتباط با انتخابات پیش رو ندیده‌ایم.
  • جبهه اصلاحات به دلیل آنکه طیف‌های گسترده‌ای را شامل می‌شود، نمی‌توان گفت که همه‌شان به سمت اپوزیسیون‌شدن می‌روند. از فراری خارج‌نشین تا نیروهای جبهه ملی و نهضت آزادی و تا افرادی که خود را داخل مجموعه انقلاب اسلامی تعریف می‌کنند و با مسیر امام راحل(ره) باور دارند، در جبهه اصلاحات دیده می‌شود.
  • جبهه اصلاحات هم هیچگاه از نیروهای اصلاح‌طلب نزدیک به اپوزیسیون برائت نجسته است زیرا تصور می‌کرده همه اینها ظرفیت‌هایی هستند که روزی به درد می‌خوردند. با این همه این احتمال وجود دارد که طیف رادیکال و تحریم‌طلب اصلاحات به سمت تبدیل‌شدن به ضدانقلاب حرکت کنند و به نیروهای برانداز نزدیک شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *